Gruszki w syropie to znakomity dodatek do różnego rodzaju potraw mięsnych. Ich nazwa wzięła się od starej odmiany gruszy Salisbury, zwanej potocznie „Szaruszką”, ze względu na szary kolor owoców.
W styczniu 2012 r. woj. kujawsko-pomorskie zostało członkiem Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, promującej regionalną żywność. Dzięki sieci lokalni wytwórcy, rolnicy, właściciele zajazdów itp. mogą wypromować oferowane przez siebie przysmaki, a turyści i konsumenci – odnaleźć na mapie województwa punkty, gdzie można nabyć produkty i posiłki przygotowane zgodnie z regionalnymi recepturami.
Koncepcja sieci promującej regionalne produkty i potrawy – i dzięki temu stymulującej rozwój turystyki – powstała w 1995 roku dzięki współpracy szwedzkiego regionu Skania i duńskiej wyspy Bornholm. Od tego czasu sieć znacząco się rozrosła i obecnie obejmuje regiony w różnych częściach Europy, w tym dziewięć polskich województw.
Czy obrazy można wyhaftować? Okazuje się, że tak. Pasją pochodzącej z okolic Świekatowa w Borach Tucholskich Ireny Chełmowskiej, jest malarstwo dziergane, inspirowane motywami ludowymi. Wśród jej wyrobów, oprócz haftowanych obrazów, znajdują się obrusy, serwety, szydełkowe bluzki, paski i nakrycia głowy oraz poduszki i powłoczki.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi