Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
produkty

Kawa – od XVIII wieku coraz bardziej popularna w Polsce – była napojem dość drogim. Wśród mieszkańców kujawskiej wsi popularny był tańszy zamiennik „małej czarnej” – kawa zbożowa, wytwarzana z palonego jęczmienia.

Ten ciemny, musujący napój znakomicie smakuje zwłaszcza w upalne dni. Jak go przyrządzić samodzielnie w domu i przypomnieć sobie czasy, gdy w trakcie żniw dorośli po pracowitym dniu orzeźwiali się piwem, a dzieci i młodzież podpiwkiem? Służymy przepisem.

 

„Do klusków nie jedz chlyba, za wiela dobrego naraz” – mówi stare borowiackie powiedzonko. Kluski ziemniaczane, czyli golce, w Borach Tucholskich podawano zarówno jako samodzielne danie, jak i dodatek do innych potraw. Przepisy na ich przygotowanie przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Podajemy dwie receptury doświadczonych borowiackich gospodyń.

Na Pomorzu i Kujawach – zwłaszcza w kuchni chłopskiej – obiad bez kartofli był nie do pomyślenia. Gospodynie przyrządzały z „pyrek” różnego rodzaju potrawy. Jedną z bardziej popularnych były placki ziemniaczane, w Borach Tucholskich zwane flendzami (flyndzami).



Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi