Rezerwat przyrody Ciechocinek to bardzo osobliwy, jedyny w województwie kujawsko-pomorskim rezerwat słonoroślowy o powierzchni 1,88 ha, położony w powiecie aleksandrowskim w mieście Ciechocinek. Powołany w 1963 roku w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych bogatego zespołu słonorośli czyli roślin przystosowanych do życia na silnie zasolonym podłożu.
Innym przykładem rezerwatu stepowego w naszym województwie jest położony po drugiej stronie Wisły, niemal naprzeciw rezerwatu Góra św. Wawrzyńca, rezerwat przyrody Ostnicowe Parowy Gruczna.
Jeden z dwóch najmniejszych rezerwatów przyrody w naszym województwie, którego powierzchnia nie przekracza jednego hektara, znajduje się w powiecie chełmińskim. Jest przy okazji jednym z czterech stepowych rezerwatów w kujawsko-pomorskim. Rezerwat przyrody Góra św. Wawrzyńca, bo o nim mowa, jest osobliwością samą w sobie.
Jedyny w naszym województwie rezerwat przyrody nieożywionej znajduje się w powiecie włocławskim, nieopodal miejscowości Dobiegniewo i Dąb Polski. Jest nim jezioro Gościąż, ale nie chodzi w tym wypadku o jego wody, ale o to, co kryje się na jego dnie...
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi