Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Ciekawostki architektoniczne
Wiadukt kolejowy w Buszkowie k. Koronowa

Wybudowany w roku 1909 kamienno-ceglany, łukowy wiadukt przerzucony nad rzeką Krówką łączącą staw Młyński z jeziorem Kadzionka na nieczynnej obecnie trasie kolejowej Koronowo-Tuchola. Jego wysokość wynosi aż 30 metrów. Wiadukt stanowi jeden z najciekawszych zabytków techniki z początku XX wieku na Pomorzu. Wyjątkowo malowniczy, jest zarazem mocno zarośnięty przez drzewa, niektórzy więc twierdzą, że odkrywa swe piękno dopiero jesienią.

Centrum Militarne Krąpiewo

W 2011r. Centrum Militarne Krąpiewo zostało laureatem plebiscytu na 10 najciekawszych atrakcji turystycznych województwa kujawsko-pomorskiego pn. „Perły w koronie”. Bunkier, który się tam znajduje ma niezwykle ciekawą historię. Wybudowany w stanie wojennym w Krąpiewie koło Koronowa, miał chronić wojskowych przed atakiem atomowym.

Kopalnia węgla brunatnego w Pile k. Gostycyna

Kopalnia Montania jest jedyną zachowaną w Polsce północnej kopalnią węgla brunatnego wydobywanego metodami podziemnymi. Jej pozostałości znajdują się we wsi tematycznej „Górnicza Wioska” w Pile, gmina Gostycyn, powiat tucholski. Kopalnia uruchomiona została w roku 1900 przez niemiecką firmę wydobywczą z Katowic. W roku tym wybito pierwsze szyby górnicze.

Akwedukt w Fojutowie

Akwedukt w Fojutowie jest największą, mierzącą 75 metrów długości, tego typu budowlą hydrotechniczną w Polsce. Jest skrzyżowaniem dwóch dróg wodnych: Wielkiego Kanału Brdy (płynie górą) i Czerskiej Strugi (płynie dołem). Akwedukt to unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach.



Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi