Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Zamki

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Zapierający dech w piersiach widok z wieży, trzy rezydujące duchy, osobna oferta turystyczna dla wycieczek szkolnych, firm i turystów indywidualnych – to tylko niektóre atrakcje zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim.

Jeszcze niedawno radzyński zamek był – imponującą co prawda – ale tylko ruiną. Po pustych salach hulał wiatr. Od kilku lat zamek tętni życiem. Prywatny dzierżawca – Janusz Gilewicz – udostępnił obiekt zwiedzającym i przygotował dla nich ciekawą ofertę. Oprócz tradycyjnych atrakcji – zwiedzania warowni czy podziwiania wspaniałego widoku rozpościerającego się z zamkowej wieży – turyści mogą na własnej skórze poczuć klimat średniowiecza. Od 2001 r. w jednej z komnat swoją siedzibę ma Bractwo Rycerskie Zamku Radzyńskiego – stowarzyszenie pasjonatów kultury wieków średnich. Oprócz uczestniczenia w renomowanych imprezach historycznych, takich jak inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, bractwo organizuje też „żywe lekcje historii”. Na zamku można m.in. wziąć udział w warsztatach kaligrafii, rzemiosła, haftu, strzelania z łuku, średniowiecznych tańców oraz obejrzeć pokaz walk rycerskich.
- Po raz czwarty przyjechałem z młodzieżą licealną ze Śląska na zamek w Radzyniu Chełmińskim i jestem mile zaskoczony tym, co zobaczyłem. Od czasu, gdy pan Janusz przejął obiekt, wiele się zmieniło. Widać tu pasję i serce włożone w rozwój obiektu – rekomenduje wizytę na zamku Przemysław Mycielski, nauczyciel I LO w Mikołowie.
Zamek w Radzyniu to jedyny – poza Toruniem – zabytek klasy światowej w woj. kujawsko-pomorskim. Pochodząca z XIII w. warownia była niegdyś jedną z najpotężniejszych twierdz na południowych rubieżach państwa zakonnego. Z racji doskonałych umocnień Krzyżacy ukryli tu w 1410 r. część skarbu zakonnego oraz osobiste srebra wielkiego mistrza Ulryka von Jungingen. W XX w. malowniczość zamku docenili filmowcy – to tutaj w 1971 r. kręcony był serial na podstawie powieści „Pan Samochodzik i templariusze”. Do dzisiaj w piwnicach można zobaczyć narysowany na murze na potrzeby serialu krzyż templariuszy oznaczający „kilka skarbów”.

Fot. Krzysztof Wesołowski
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaUrząd Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński
Telefon56 68 860 87
Emailbrak danych
WWWhttp://grudziadz.nod.pl/
Miejscowość87-220 Radzyń Chełmiński
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi