Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Zamki

Zamek Bierzgłowski

Zamek w Bierzgłowie jest położony na terenie wsi Zamek Bierzgłowski, znajdującej się na terenie gminy Łubianka, około 14 kilometrów od Torunia.
Historia tej budowli sięga XIII w. jako jednej z najstarszych budowli Krzyżackich. Od czasu wojny trzynastoletniej w 1466 r. zamek trafił już na stałe pod opiekę Państwa Polskiego. W 1925 r. został wykupiony przez biskupa chełmińskiego, na potrzeby diecezji. Dzięki zabiegom diecezji, w 1936 r. zamek zyskał status Domu Rekolekcyjnego, jednak po II wojnie światowej zamek został przywłaszczony przez władze socjalistyczne Polski Ludowej na Ośrodek Opieki Zdrowotnej, który swoją funkcję pełnił do 1992 r., kiedy to diecezja toruńska odzyskała zawłaszczone dobra. Od tego roku rozpoczął się remont obiektu, który trwa z przerwami do dnia dzisiejszego. Zamek położony jest w pięknej okolicy pradoliny Wisły. Składa się zamku głównego oraz z wieży bramnej. Na Zamek Główny przypada refektarz i kapitularz, które zamknięte są murami w nieregularny czworobok. Z trzech stron Zamek otoczony jest fosą, od strony północnej znajduje się przedzamcze oraz budynki gospodarcze dobudowane w XIX w. W murze północnym znajduje się również portal ceramiczny z około 1300 r., który przez niektórych historyków jest uważany za jedno z najcenniejszych dzieł ceramicznej plastyki średniowiecznej Europy.
Od 1 września 2001 r. Zamek Bierzgłowski stał się Diecezjalnym Centrum Kultury. Centrum posiada kaplicę i salę konferencyjną na 70 osób, przyjmuje w pokojach hotelowych o wysokim standardzie do 47 osób. Zaopatrzona stołówka oferuje całodzienne wyżywienie.
Poprzez Zamek Bierzgłowski przebiegają dwa szlaki turystyczne piesze: Szlak niebieski (20 km)i Szlak Martyrologii Narodu Polskiego (38 km) oraz dwa szlaki rowerowe: Szlak czerwony z Torunia do Chełmna TO-7002c (60 km) i Szlak rowerowy czarny po Dolinie Dolnej Wisły (447 km).

Fot. Krzysztof Wesołowski
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowabrak danych
Telefon+48 507-380-762
Emailzamek.centrumkultury@wp.pl
WWWwww.zamekbierzglowski.eu
AdresJagiellońska 2
Miejscowość87-152 Bierzgłowo
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi