Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wioski tematyczne

Wieś Maciejowej Duszy

Dawno, dawno temu we wsi bez nazwy mieszkał kowal Maciej. Pewnego dnia, gdy młoda gęsiareczka była bardzo chora, Maciej podarował jej zioła, dzięki którym uratował ją od niechybnej śmierci, a w podzięce nazwano wieś jego imieniem.

W nawiązaniu do tej miejscowej legendy, we wsi Macikowo powstała wioska tematyczna, której głównym tematem są zioła i ich zastosowania.

Dzieci szkolne, które odwiedzą Wieś Maciejowej Duszy:

- spotkają zielarkę, która opowie im legendę o powstaniu wsi, oprowadzi po pokazowym ogródku ziołowym, opowie o zastosowaniu ziół w celach leczniczych i kulinarnych
- posmakują ziołowych herbatek
- wezmą udział w konkursie „Smakuj – wąchaj – poznawaj” (rozpoznawanie ziół po zapachu, wyglądzie, smaku – ziołowe napary)
- wezmą udział w warsztatach:
           "Ziołowe mydełka" - ozdabianie mydełek metodą decoupage wzorem z motywem ziół
            „Baw się z gęsiareczką”: warsztaty pisania gęsim piórem, gąski-wyklejanki (wyklejanie rysunku gąski gęsimi piórkami), gąski-amoniaczki - warsztaty pieczenia ciasteczek w formie gąsek wg miejscowego przepisu

- zabiorą do domu jedyne w swoim rodzaju, wykonane własnoręcznie pamiątki: pachnące ziołami mydełka, ciasteczka w kształcie gąsek.

Dorosłym Wieś Maciejowej Duszy oferuje:

- poznawanie różnych rodzajów ziół pod opieką Zielarki – wizyta w pokazowym ogródku ziołowym, konkurs Smakuj – wąchaj – poznawaj” (rozpoznawanie ziół po zapachu, wyglądzie, smaku – ziołowe napary), warsztaty tworzenia ziołowych herbatek i naparów - przygotowywanie własnej ziołowej mieszanki
- degustację ziołowych nalewek i herbatek oraz dań z wykorzystaniem ziół (ciasteczka lawendowe, paszteciki ziołowe z czarnuszką, mięsa z grilla z ziołami)
- warsztaty florystyczne – układanie bukietów
- warsztaty ozdabiania mydełek metodą decoupage wzorem z motywem ziół
- warsztaty pirografii – czyli wypalania w drewnie kwietno-ziołowych motywów. Stwórz własnoręcznie ozdobną tabliczkę z numerem swojego domu!

Produkty tradycyjne i lokalne rękodzieło:
• Suszone zioła w woreczkach
• Mydełka ziołowe
• Rękodzieło drewniane: deseczki, skrzyneczki itp. z ozdobnym motywem ziół
• Rękodzieło szklane: lampiony, miseczki

W Macikowie warto spędzić więcej czasu. We wsi znajduje się gospodarstwo agroturystyczne, a w nim 25 miejsc noclegowych.

Lubisz zwiedzać? Wybierz się na wycieczkę do malowniczego Golubia-Dobrzynia z pięknym zamkiem nawiedzanym przez Białą Damę, zabytkowego kompleksu kościelno-klasztornego w Oborach lub Regionalnej Izby Pamięci Marii Dąbrowskiej w Płonnem.

Kochasz muzykę? Odwiedź pobliską Szafarnię i posłuchaj organizowanych tu regularnie koncertów chopinowskich.

Najchętniej spędzasz czas na łonie przyrody? W pobliżu Macikowa jest jezioro Grodno z plażą, warto też wybrać się na spływ kajakowy Drwęcą lub z pomocą GPS wyruszyć na poszukiwanie skarbów i poszukać skrytek geocachingowych ukrytych na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego.

Czas trwania wizyty w wiosce – około 5 godzin.

Koszt pakietu wynosi 40-45 zł od osoby, w cenie wspólna degustacja ciasta oraz ciepły posiłek.

 

 

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaUrszula Skrzeszewska
Telefon533 656 800
Emailmaciejowadusza@wp.pl
WWWhttp://maciejowawies.pl/
AdresMacikowo
Miejscowość87-400 Macikowo
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi