Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Szlaki wodne

Wda

Wda jest drugą co do długości rzeką w Borach Tucholskich, jednocześnie jednym z najważniejszych szlaków wodnych Pomorza. Rzeka ta, z powodu swej ciemnobrunatnej barwy zwana też Czarną Wodą, jest bardzo malowniczym i atrakcyjnym szlakiem kajakowym. Ta rozpoczynająca swój bieg na Równinie Charzykowskiej rzeka, charakteryzuje się licznymi meandrami i zakolami na całej swej długości. Wda ma 198 km długości, wypływa z jeziora Krążno, meandruje przez Bory Tucholskie oraz Wysoczyznę Świecką i uchodzi do Wisły w Świeciu.
Najdogodniejszym miejscem startu jest albo Lipusz albo z miejscowości Wdzydze Tucholskie. Przy rzece znajduje się sporo miejsc biwakowych - często dzikich. Prawie na całej długości, poza górnym biegiem, rzeka Wda jest łatwa, jedynie ogromne jezioro Wdzydze oraz zapory wodne w dolnym odcinku mogą utrudniać spływ. Teren na szlaku Wdy jest bardzo mocno zalesiony i mało zurbanizowany.
Atrakcje na jakie mogą napotkać uczestnicy spływu to przede wszystkim Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach Kiszewskich, rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach, miejscowość wypoczynkowa Tleń oraz Parki Krajobrazowe Wdzydzki i Wdecki. Rzeka przepływa przez trzy obszary etnograficzne, a mianowicie Kaszuby, Kociewie i Bory Tucholskie. Obcowanie z przyrodą połączone z aktywnym wypoczynkiem pozwala oderwać się od rzeczywistości i w pełni naładować „akumulatory”.

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaInformacja turystyczna
Telefon+48 52 331-27-20
Emailoksir@oksir.com.pl
Miejscowość Świecie


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi