Program:
Piątek, 6 lipca
18.00 Przemarsz rycerski ulicami miasta
20.00 Koncert na dziedzińcu zamkowym - zespół JawRaw Blues Connection
Sobota, 7 lipca
ZAMEK
12.00 Uroczyste otwarcie XXXVI Turnieju Rycerskiego
12.30 Turniej konny Golubskie Gonitwy do Pierścienia - eliminacje
15.00 Turniej bojowy rycerzy pieszych
Ponadto: pokazy grup rekonstrukcyjnych, turniej łuczników
STARÓWKA GOLUBSKA – obchody Dni Miasta Golubia-Dobrzynia
10.00 Jarmark Mieszczański ( prezentacja rękodzieła artystycznego, produktów regionalnych, degustacja regionalnych potraw, itp)
17.00 festyn z okazji Dni Miasta (konkursy, zabawy dla mieszkańców, występy zespołów muzycznych m.in. zespołu BABYLON)
Niedziela, 8 lipca
ZAMEK
11.00 Otwarcie drugiego dnia zmagań turniejowych
11.30 Turniej konny rycerzy ciężkozbrojnych – kruszenie kopii
13.00 Finał turnieju konnego Golubskie Gonitwy do Pierścienia
14.30 Konkurs kaskaderów; zwycięzcę wyłoni publiczność
Ponadto: pokazy grup rekonstrukcyjnych, finały turnieju łuczników
Turniej konny „Golubskie Gonitwy do Pierścienia” to zręcznościowy turniej konny zainaugurowany w 1977 r. w oparciu o źródła historyczne. Współcześnie rozgrywany jako dyscyplina sportowa z użyciem współczesnej techniki: fotokomórek mierzących czasy przejazdów, kamery i telebim wyświetlający m. in. zbliżenia pokazujące precyzję wykonywanych prób turniejowych. Zawodnicy występują w strojach nawiązujących do wzorów historycznych.
„Kruszenie kopii” - Turniej konny o miecz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, odbywający się w formie spektaklu historycznego, w którym weźmie udział czterech rycerzy Międzynarodowej Ligi Turniejowej (International Jousting League). Rycerze, w ramach powstałego w ubiegłym roku Towarzystwa Turniejowego reprezentować będą: Miasto Toruń, Miasto Kowalewo Pomorskie, Miasto Golub-Dobrzyń i Zamek Golubski. Wyposażenie rycerzy – zbroje, stroje, uzbrojenie a także ceremoniał turnieju z udziałem rycerzy, giermków, sędziów i herolda, mają swoje oparcie w źródłach historycznych.
Turniej bojowy rycerzy pieszych - potyczki rycerzy pieszych w walkach na miecze i tarcze oraz na miecze i puklerze.
Turniej łuczniczy, kuszniczy - rywalizacja rycerzy-zawodników uprawiających strzelectwo z kuszy i łuku, a także rzut toporem i włócznią.
Konkurs kaskaderów – wprowadzony w tym roku do programu konkurs kaskaderów odbędzie się w formie pokazów trwających do pół godziny, z udziałem jednego lub dwóch jeźdźców, w indywidualnie przygotowanych programach. W konkursie wezmą udział cztery grupy kaskaderskie. O zwycięstwie w konkursie zadecyduje zgromadzona publiczność poprzez głosowanie kartami, które będzie można otrzymać w czasie wejścia na teren zamkowy. Pula nagród wynosi 10 000 PLN, wszystkie miejsca są nagradzane.
Bilety wstępu na turniej: 10 zł, dzieci szkół podstawowych wstęp wolny.