Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Twórczość ludowa

Tomasz Poraziński - garncarz

W warsztacie garncarskim "Garniec" Tomasza Porazińskiego można zobaczyć tradycyjne czynności wykonywane przez garncarza, spróbować pracy na kole garncarskim oraz poznać proces powstawania i produkcji przedmiotów z ceramiki. Dostępne są także pamiątki garncarskie oraz ceramika użytkowa wykonywana na miejscu.
Warsztat położony jest w pobliżu Zalewu Koronowskiego oraz w niewielkiej odległości od Pieczysk, gdzie znajdują się miejsca wypoczynku oraz obszerna baza gastronomiczno-noclegowa. W ofercie "Garnca" znajduje się również organizacja warsztatów i pokazów w plenerze oraz w szkołach, domach kultury i innych placówkach.

SZCZEGÓŁOWA OFERTA

Pokazy garncarstwa tradycyjnego w plenerze

Rzemiosło garncarskie jest znane na ziemiach polskich od ponad tysiąca lat. Zawód, który niegdyś był jednym z najważniejszych, obecnie jest kunsztem mało komu znanym.
Garniec oferuje pokazy toczenia na drewnianym kole nożnym, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i dorosłych, Dzięki umiejętnościom oraz zdobytej wiedzy na temat ceramiki i sposobów jej wykonywania odtwarzane są stare wzory, które w swej prostocie kryją piękno. Pokaz toczenia na kole garncarskim rozpoczyna się od zbudowania warsztatu pracy, który składa się m.in. z drewnianego, nożnego koła garncarskiego oraz ławy garncarskiej. Podczas pracy garncarz prezentuje sposoby przygotowywania gliny oraz różnorodne techniki toczenia przedmiotów na kole: dzbanów, mis, kufli czy świeczników.
Widzowie mają również możliwość poznania fragmentów historii garncarstwa, bajek i anegdot związanych z tym starym zawodem. Klimat stwarzają również proste rzemieślnicze stroje nawiązujące do prezentowanego zawodu garncarza.
Warsztatowi towarzyszy kram z gotowymi, ręcznie wytwarzanymi garnkami, kubkami czy misami oraz innymi drobiazgami, powstającymi w garncarni takich jak biżuteria ceramiczna czy figurki aniołów.

Garniec chętnie podejmuje współpracę z różnego rodzaju instytucjami, jak i osobami prywatnymi. Każdorazowo ceny ustalane są indywidualnie.
Osobom zainteresowanym oferowane są dodatkowe atrakcje w postaci wypału garnków w piecu plenerowym podczas trwania imprezy lub gotowania strawy na ognisku w glinianym garńcu.

Czy glina może uciekać? - warsztaty garncarskie dla najmłodszych

Garniec zaprasza na atrakcyjne zajęcia z cyklu „Ginące zawody”.
Specjalnie dla najmłodszych organizowane są warsztaty garncarskie z możliwością przyjazdu do szkoły, domu kultury czy innej placówki. Zajęcia mają charakter dydaktyczny. Na początek przedstawiana jest dzieciom historia garncarstwa oraz tradycje, bajki i anegdoty związane z tym zawodem.
Uczestnicy zajęć mają okazję zobaczyć, jak na kole garncarskim powstają naczynia z gliny. Najważniejszym elementem warsztatów jest wspólne lepienie przedmiotów z prawdziwej gliny garncarskiej, które dzieci zabierają ze sobą do domu. Zajęcia są zawsze dostosowane do możliwości uczestników. Zajęcia mogą odbywać się w klasie lub świetlicy szkolnej. Po warsztatach dzieci ani sala nie są brudne wystarczy, że umyją ręce i dalej uczestniczą w zajęciach szkolnych.
Od maja do końca września Garniec zaprasza grupy zorganizowane (do 45 osób) na zajęcia ceramiczne do swojego warsztatu, w którym można przyjrzeć się pracy garncarza, zapoznać się ze wszystkimi urządzeniami i narzędziami niezbędnymi przy pracy z gliną (piec ceramiczny, koła garncarskie nożne, toczek garncarski), zobaczyć jak wygląda galeria ceramiczna pełna ręcznie wytwarzanych przedmiotów i oczywiście spróbować ulepić naczynie z gliny.
Organizując zajęcia z ceramiki zapewniane są wszystkim niezbędne materiały potrzebne do przeprowadzenia warsztatów (glina ceramiczna oraz wszelkie potrzebne narzędzia ceramiczne wliczone są w cenę zajęć).

Warsztaty papieru czerpanego

Garniec zaprasza na ciekawe zajęcia z cyklu „Ginące zawody”, podczas których każdy uczestnik pozna tajniki pracy w czerpalni papieru oraz dawnych technik pisania i lakowania listów.
Zajęcia mają charakter pokazowo warsztatowy, gdzie dzieci aktywnie uczestniczą podczas procesu wytwarzania papieru. Propozycja skierowana jest do szkół, przedszkoli, domów kultury oraz innych instytucji. Zajęcia mogą odbywać się w placówkach lub w chałupie przy warsztacie garncarskim. Warsztaty papieru czerpanego nawiązują do tradycji rzemiosł średniowiecznych, które są kultywowane i prezentowane w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Pokaz i warsztaty czerpania papieru odbywają się przy użyciu tradycyjnej drewnianej prasy śrubowej, drewnianej beczki, starej zabytkowej lakownicy, gęsich piór i wielu innych eksponatów. Na szczególną uwagę zasługuje kopia oryginalnego tłoku pieczętnego miasta Koronowa z XVII w. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poznać historię tego nieistniejącego już rzemiosła, które można zobaczyć jedynie w nielicznych już muzeach papiernictwa i drukarstwa w Polsce. Każde dziecko samodzielnie wykona kartkę papieru czerpanego, będzie pisać gęsim piórem oraz samodzielnie na swojej pracy odciśnie tradycyjną pieczęć lakową. Gwarantowana ciekawa i pouczająca zabawa z możliwością poznania rzemiosła, które zniknęło prawie 200 lat temu wraz z wynalezieniem przez francuza Nicholas-Louis Roberta pierwszej maszyny do produkcji papieru.

Wioska ginących zawodów

Jeżeli chcą Państwo udać się w podróż szlakiem ginących zawodów, Garniec może uświetnić każde wydarzenie oferując plenerowy pokaz historyczny. W tym celu rekonstruowany jest duch wioski średniowiecznej prezentując stare zawody oraz inne materialne elementy z czasów dawnych. W miejscu pokazu stawiane są namioty i warsztaty rzemieślnicze.
Największą atrakcją jest szansa poznania pracy rzemieślników kultywujących tradycyjne zawody m.in.:

- Warsztaty: garncarski, świecownika, witrażownika, rogownika, skórnika, rzeźbiarza/snycerza, prząśniczy, wikliniarski, kowala, mincerza, filcownika, bursztynnika
- Manufaktura papieru czerpanego
- Bombardier - wystrzały z replik armat i hakownic
- Pokaz pracy bednarza
- Topienie szkła

Wszyscy rzemieślnicy prezentują się w strojach nawiązujących do wykonywanego rzemiosła i każdemu towarzyszy kram, na którym można kupić gotowe, oryginalne przedmioty przez nich wytwarzane. Organizator wybiera stoiska, które będą prezentowały się podczas imprezy w zależności od możliwości finansowych oraz wolnych terminów poszczególnych rzemieślników. Rzemieślnicy są otwarci na wszelkie formy współpracy, dlatego produkt zawsze dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb.

Oferta do pobrania także tutaj.

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaTomasz Poraziński
Telefon+48 608-012-541
Emailbiuro@garniec.pl
WWWwww.garniec.pl
AdresLipkusz 8
Miejscowość86-010 Koronowo
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi