Zapraszamy serdecznie do udziału w Targach Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej, które odbędą się w Wąbrzeźnie w dniach 25-26 czerwca 2017 r. W ramach targów swoje produkty i usługi zaprezentują lokalne organizacje i przedsiębiorstwa społeczne. Odbędzie się także seminarium poświęcone współpracy samorządu z PES.
Wstęp wolny!
25 czerwca (niedziela) na Placu Jana Pawła II w Wąbrzeźnie w godz. 9.00-14.00 w ramach Jarmarku Ekologicznego swoje produkty i usługi zaprezentują podmioty ekonomii społecznej, czyli podmioty, które poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego realizują ważne społecznie cele.
Połowę wąbrzeskiego rynku zajmą stoiska lokalnych organizacji pozarządowych, warsztatów terapii zajęciowej, wiosek tematycznych i in. Będzie można na nich zakupić niepowtarzalne produkty rękodzielnicze, lokalne przysmaki i naturalną żywność.
Dzieci i dorosłych zapraszamy również do udziału w bezpłatnych warsztatach rękodzielniczych i konkursach.
Weź udział w warsztatach papierowej wikliny - to nowatorska technika rękodzieła artystycznego, prosta i jednocześnie efektowna, polegająca na wykonywaniu dekoracji, koszyków i in. ze skręcanych rurek papieru.
Stwórz i zabierz do domu własnoręcznie wykonane mydełko, które wykonasz na warsztatach mydlarskich, które poprowadzi dla Was Mydlarska Wioska
Weź udział w warsztatach rękodzieła prowadzonych przez Wioskę Początku Życia z Jajkowa.
Udział we wszytkich warsztatach jest bezpłatny!
Wśród wystawców obecnych na wąbrzeskim rynku w niedzielę 25 czerwca znajdą się m.in.:
- Fundacja Makowo - rękodzieło, lalki, poduszki
- Fundacja LEFAR - wędzone ryby i inne lokalne kulinaria
- Fundacja Feniks - rękodzielnicze ozdoby, biżuteria oraz kulinaria
- Fundacja Aktywności i Integracji - rękodzieło m.in. ozdobne literki na drzwi dziecięcego pokoju
- Stowarzyszenie Aktywni Nowe - pokazy lotu drona
- Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Po Drodze”, prowadzące Wioskę Początku Życia w Jajkowie - kulinaria i rękodzieło związane z tematem jajka
- Wioska Mydlarska Spółka z o.o., prowadząca wioskę tematyczną we Fiałkach pod Górznem - ręcznie robione, naturalne mydełka
- Warsztaty Terapii Zajęciowej z Gruty - rękodzieło, ozdoby wykonane przez niepełnosprawnych artystów
Dzień później, 26 czerwca (poniedziałek) w godz. 9.00-15.00 w Starostwie Powiatowym w Wąbrzeźnie odbędzie się seminarium lokalne, w którym udział wezmą przedstawiciele lokalnego samorządu, podmiotów ekonomii społecznej, instytucji pomocy społecznej i rynku pracy oraz Zespołu ds. Ekonomii Społecznej Powiatu Wąbrzeskiego.
Celem seminarium jest pokazanie, jak efektywnie realizować zadania własne samorządu we współpracy z podmiotami ekonomii społecznej np. organizacjami pozarządowymi, spółdzielniami socjalnymi. O swoich doświadczeniach w tym zakresie opowie m.in. Joanna Zielińska, prezes spółdzielni socjalnej Lubiczanka, założonej przez dwie gminy – Gminę Lubicz i Gminę Obrowo.
O godz. 12.00 uczestnicy seminarium przejdą wspólnie do siedziby ZAZ Mango, podmiotu ekonomii społecznej, w którym zatrudnienie znajdują osoby niepełnosprawne. Odbędzie się tam dyskusja z udziałem ekspertów i publiczności, podsumowanie Targów oraz konferencja prasowa.
Udział w Targach Ekonomii Społecznej i seminarium jest bezpłatny.
Przedstawicieli samorządu, instytucji pomocy społecznej i rynku pracy, a także organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej zachęcamy do zgłaszania udziału w seminarium.
Targi Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej są realizowane w ramach projektu „Koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie kujawsko-pomorskim”- Oś Priorytetowa 9 Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.4 Wzmocnienie sektora ekonomii społecznej, Poddziałanie 9.4.2 Koordynacja sektora ekonomii społecznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.