Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wydarzenia

Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych

Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych w gminie Dobrcz otwiera cykl imprez związanych ze smażeniem powideł organizowanych w Dolinie Dolnej Wisły. W roku 2011 podczas XI imprezy po raz pierwszy odbył się Przegląd Muzyczny "Śliwka Fest", na którym wystąpiły młode zespoły z rejonu województwa kujawsko-pomorskiego. Z każdym rokiem impreza się powiększa i staje coraz bardziej profesjonalna, przyciągając nie tylko Bydgoszczan, dla których jest to przysłowiowy kilkukilometrowy wypad za miasto, ale miłośników przetworów śliwkowych z całego Pomorza.

Podczas śliwkowego święta odbywają się pokazy smażenia powideł w tradycyjnych kotłach kuprowych, wystawy produktów lokalnych i tradycyjnych, wycieczki statkiem po Wiśle, przejażdżki konne oraz prezentacje gospodarstw agroturystycznych. W tym roku można było również podziwiać wyroby z kamienia, nabyć wędliny, pieczywo, miód oraz oczywiście kupić śliwki w różnej postaci, zarówno dorodne owoce jak i wszelkiego rodzaju przetwory. Chętni mogli spróbować swych sił w mieszaniu powideł bocianem – jest to specjalny drewniany przyrząd, którego używa się podczas smażenia powideł w tym celu, aby powidła nie przywarły do spodu garnka. Swe stoisko miały również hafciarki oraz rzemieślnicy promujący swe wyroby z drewna. Jeśli kogoś zmorzył głód mógł skosztować smacznych ogórków, chleba ze smalcem, a także popróbować słabszych i mocniejszych nalewek, zaopatrzyć się w kwiaty, rękodzieło ludowe, a nawet przejechać się bojowym wozem piechoty.

Krąg miłośników strzeleckich powideł rośnie z roku na rok ponieważ są one wytwarzane według starych, ale prostych i niezmiennych od dziesięcioleci receptur. Ich niepowtarzalny smak to połączenie tradycji, doświadczenia i najlepszych gatunków śliwek uprawianych na zboczach Doliny Dolnej Wisły od wielu pokoleń. Właśnie ta wielowiekowa praktyka sprawia, że wieść o powidłach strzeleckich sięga daleko poza granice naszego województwa.

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaLGD Trzy Doliny
Telefon+48 52 55 11 687, fax: +48 52 55 11 687
Emaillgd.trzydoliny@gmail.com
WWWwww.trzydoliny.eu
AdresGądecz 33
Miejscowość86-022 Dobrcz
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi