Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wydarzenia

Święto Kapusty w Brukach Unisławskich

Kapuściane potrawy, ciasta, konkurencje sportowe, quizy i nie tylko sprawiły, że ten dzień należał do kapusty. Ten regionalny produkt wystąpił w roli głównej już po raz drugi na Święcie Kapusty w Brukach Unisławskich, które odbyło się w sobotę 22 września.
Wspólnie z mieszkańcami ten dzień postanowiło spędzić wielu zaproszonych gości. Wśród nich znalazł się Jan Wyrowiński, wicemarszałek Senatu.
Wszystkich świętujących przywitał włodarz gminy Jakub Danielewicz. W imieniu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego głos zabrała Beata Krzemińska. Dobrej zabawy uczestnikom imprezy życzył Roman Jabłoński, sołtys Bruków Unisławskich oraz radny Mariusz Krzemiński.
Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na smakowity akcent tego dnia. Mowa o degustacjach kapuścianych potraw. Do konkursu kulinarnego „Kapusta w roli głównej” stanęły reprezentacje Sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich z Kokocka, Bruków Unisławskich, Gołot, Unisławia oraz Błot. Potrawy zaskakiwały nie tylko estetyką wykonania, oryginalnością, ale przede wszystkim smakiem. Wśród pyszności znalazły się również ciasta. Był „Kapuściany Tort Bounty z Pradoliny”, „Kiszona kapusta z czekoladą w placku”, a nawet „Muffinki z kapustą”. Myśl o ostatecznym rozstrzygnięciu kulinarnych zmagań przyprawiała komisję konkursową o prawdziwy zawrót głowy. Ostatecznie zwyciężyło Sołectwo Gołoty- Stablewice, które triumfowało drugi rok z rzędu. W dalszej klasyfikacji, II miejsce zajęło Sołectwo Bruki Unisławskie. Tuż za nimi na III miejscu Sołectwo Unisław. IV miejsce przypadło w udziale Sołectwu Błoto, a V miejsce Sołectwu Kokocko. Ich kulinarne popisy doceniono atrakcyjnymi i cennymi nagrodami, takimi jak: wieża z głośnikami, blender, robot kuchenny, frytkownica, elektroniczne wagi, deski, stolnica oraz naczynia żaroodporne.
Emocji nie brakowało także podczas konkursu wiedzy „Kapuściany Omnibus”. Z pytaniami o właściwościach kapusty, walorach odżywczych i nie tylko, w kategorii dzieci, najlepiej poradziła sobie Paulina Kohls. II miejsce należało do Aleksandry Zakręt, a miejsce III zajęła Dominika Wiśniewska. Chętnych do udziału w konkursie było wielu, także wśród młodzieży. Tutaj Milena Siwicka nie miała sobie równych. Anita Serkowska i Izabela Cyrankowska zajęły odpowiednio II i III miejsce. Odważnie rywalizowali także dorośli. Najlepszą znajomością, tego co związane z kapustą, wykazała się Krystyna Pancerz. Wśród laureatów znalazły się także Iwona Kubala – Zmuda i Lusia Bernaś, które otrzymały odpowiednio II i III lokatę. W ręce uczestników trafiły pamiątkowe dyplomy i indywidualne nagrody, a wygrać można było: hulajnogę, radiobudziki z zegarem, deskorolkę, bezprzewodowe słuchawki, a nawet serwis porcelanowy.
Toczenie beczki z kapustą, rzut kapustą do celu, przekładanie kapusty pod nogami – te i wiele innych konkurencji sportowych przygotował dla uczestników zmagań sportowych Mariusz Krzemiński. Śmiechu i nagród było co nie miara.
O właściwościach zdrowotnych kapusty przypomniała dr Maria Szóstakowska, która podczas wygłaszanej prelekcji miała wielu słuchaczy. Do skutku z powodu deszczu nie doszedł niestety lot balonem nad Pradoliną Wisły, ale można było obejrzeć z bliska jak wygląda wielki balon oraz specjalny kosz. Mimo niesprzyjającej pogody, na scenie zaprezentował się zespół wokalno-instrumentalny „Nasze Wspomnienia”. Deszczu nie wystraszyła się także unisławska orkiestra dęta z GOK-u, której występ rozgonił ciemne chmury.
Nie zabrakło stoisk lokalnych twórców ludowych, a także pokazów kulinarnych przygotowania bigosu oraz szatkowania i ubijania kapusty. Uroku kapuścianej imprezie dodawały starodawne szatkownice do kapusty, drewniane beczki do kiszenia kapusty, a także niecodzienne dekoracje przygotowane przez uczestników zajęć Akademii Dorosłego Człowieka z GOK-u.
Pomyślano także o atrakcjach dla dzieci. Poza wesołym miasteczkiem, trampolinami milusińscy odwiedzali Zakątek Animacji GOK-u. Stamtąd wychodzili z wymalowanymi buziami i uśmiechnięci po artystycznych wyzwaniach malowania na szkle. Na „Przystanku Biblioteka” przygotowano m.in. quiz wiedzy o literaturze oraz kiermasz książki. Na scenie zaś wystawiono specjalnie dla najmłodszych spektakl teatralny.
Długo oczekiwaną gwiazdą wieczoru na tegorocznym „Święcie Kapusty” był Wojciech Gąssowski. Fani zebrani przed sceną wspólnie z artystą nucili znane przeboje, m.in. „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Sympatyków dobrego humoru bawił Kabaret Trójka z Bydgoszczy. Zabawa pod chmurką miała także wielu zwolenników, którzy tańczyli do późnych godzin nocnych. Chłodne powietrze ogrzewało ognisko i wspaniała atmosfera.

Jeden ze sponsorów imprezy: Firma Qna Ochrona, podobnie jak w roku ubiegłym, zadeklarowała przekazanie kolejnych urządzeń do monitoringu. To one właśnie już na stałe będą chronić tereny wokół Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Brukach Unisławskich.

Szczególne podziękowania należą się wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom zaangażowanym w przygotowania Święta Kapusty 2012.

Imprezę współfinansował Urząd Marszałkowski za pośrednictwem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
 

Galeria
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaUrząd Gminy Unisław
Telefon+48 (56) 68 68 710
Emailgmina@unislaw.pl
Miejscowość Bruki Unisławskie
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi