Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Muzea

Skansen w Łochowicach

W przydomowym ogrodzie u pana Jacka można oglądać kilkadziesiąt pojazdów i urządzeń do prac polowych, w tym rarytas – niemiecki traktor Bautz z 1956 roku – jedyny taki egzemplarz w Polsce, a kto wie czy i nie w Europie. Zobaczyć można też piękny czerwony ciągnik marki Porche czy zielony ze stajni Ursusa. W skansenie można podziwiać także zbiory przyjaciół pana Jacka z wielu innych miejscowości regionu. W Łochowicach odbywają się też „Spotkania Pojazdów Zabytkowych u Sołtysa”. Oddajmy jednak głos samemu zainteresowanemu, który tak oto opowiada o swojej pasji:
„Od kilku lat zbieram stare maszyny rolnicze i ciągniki. (…) Celem moim jest zachowanie ich od zapomnienia i udostępnianie młodzieży jak i starszym, celem zapoznania ich z historią naszego kraju odnoszącą się do upraw na roli w przeszłości. (…) Powoli odnawiam te perły rolnictwa, które jeszcze nie zostały przerobione na złom. Wymaga to dużo czasu i pieniędzy, więc trwa to bardzo długo. Posiadam obecnie kilkanaście maszyn rolniczych odmalowanych i wyeksponowanych na odpowiednich stanowiskach. Inne maszyny czekają na swoją kolej. Cieszę się, że mieszkańcy okolicznych miejscowości przychylnie patrzą na ten pomysł. Zaczęli nawet przekazywać drobny sprzęt za darmo. Maszyny i ciągniki biorą udział w różnych wystawach i festiwalach”.
Panu Jackowi życzymy jak najwięcej wytrwałości i czasu w kolekcjonowaniu starego sprzętu oraz tego, aby skansen z roku na rok coraz bardziej się rozwijał.

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaJacek Grzywacz
Telefon728-981-960 lub 607-253-538
Emailskansen@retrotraktor.pl
WWWwww.retrotraktor.pl
AdresRodzinna 1
Miejscowość Łochowice
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi