Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
kultura

Rodzynki z Pozarządówki - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrowite Golubskie

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Ostrowite Golubskie w 2009 roku zrealizowało projekt zatytułowany „Na ścieżkach Ostrowitego”, którego głównym celem było rozwijanie zainteresowań przeszłością, kształcenie poczucia przynależności do społeczności lokalnej oraz integrowanie pokoleń poprzez zajęcia edukacyjne.

W okresie od kwietnia do czerwca utworzono pięć grup działania: historyczną, dziennikarską, multimedialną, przyrodniczą oraz grupę oczyszczającą cmentarz. Każdy z tych zespołów przeszedł 24 godzinne szkolenia, które umożliwiły danemu zespołowi pracę na rzecz wybranej inicjatywy.

W kolejnych trzech miesiącach każda z grup pracowała w podjętej przez siebie tematyce: w ten sposób przyczyniano się do odkrywania, opracowywania i wydawania materiałów dotyczących historycznych wydarzeń, które rozegrały się w tej miejscowości. Poprzez prace porządkowe na cmentarzu oddano hołd tym osobom, które zasłużyły się w przeszłości Ostrowitego. Podstawową inspiracją dla pracujących były zapiski nieżyjącego ks. Nowakowskiego, który zebrał informacje na temat Ostrowitego.

W wyniku tych działań, po przeanalizowaniu źródeł historycznych stworzono zbiór legend i ciekawostek historycznych Ostrowitego. Sfotografowano zabytkowe i ciekawe pod względem historycznym miejsca, które zostały opisane, na podstawie zebranych materiałów powstała wystawa fotografii. Stworzono izbę pamięci z eksponatów związanych z przeszłością miejscowości.

W tym samym roku Stowarzyszenie otrzymało nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego na najlepsze inicjatywy społeczne, realizowane przez organizacje pozarządowe pn. „Rodzynki z pozarządówki”.

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaBrygida Izajasz
Telefon56 683 62 97
Emailbrygidai@wp.pl
AdresOstrowite Golubskie 45
Miejscowość87-400 Ostrowite
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi