Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Muzea

Regionalna Izba Historii i Tradycji w Łysomicach

Jak piszą o Izbie osoby ją prowadzące czyli członkowie SRGŁ:
"Nowo otwarte muzeum w gminie Łysomice jest pierwszym i jedynym miejscem, które przedstawia życie codzienne mieszkańców ziemi chełmińskiej sprzed 100-150 lat. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice współpracując z lokalnymi władzami oraz sponsorami, postanawiło kultywować tradycję mieszkańców tego terenu z przełomu XIX i XX wieku. Stąd narodził się pomysł na otwarcie Regionalnej Izby Historii i Tradycji, która mieści się przy ul. Wiśniowej 5 w Łysomicach.
Niewątpliwą atrakcją kompleksu muzealnego jest oryginalna kuźnia z miechem, podkowami, narzędziami kowalskimi. Kuchnia wyposażona jest w piec do wypiekania wafli w 100-letniej wafelnicy. Izba, w której znajdują się oryginalne sprzęty ze wspomnianego okresu – skrzynie, łóżka czy kołowrotki. Jest też klasa szkolna z szkolnymi ławkami z kałamarzami z początku XIX wieku. Zainteresowanych historią II wojny światowej, zaintryguje ziemianka, w której mieszkali partyzanci w czasie wojennej zawieruchy.
Liczba eksponatów, które udało się zgromadzić budzi szacunek. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z blisko czterema tysiącami różnego rodzaju sprzętów".

Izba ma w zanadrzu przygotowaną ofertę zarówno dla dzieci i młodzieży szkolnej jak i dorosłych, a wśród nich:
-Ludowe melodyje przygrywane przez grajków wiejskich.
-Jadło biedne i napitki skromne
-Pokazy czesania lnu, wyciskania soków, pieczenia wafli w 100-letniej wafelnicy

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaAdam Kozłowski
Telefon56 678-32-22 wew.30
Emailwystawalysomice@wp.pl
WWWhttp://www.wystawalysomice.pl
AdresWiśniowa 5
Miejscowość87-148 Łysomice
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi