Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Muzea

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Ośrodek Chopinowski z Szafarni to instytucja kultury, która powstała dla upamiętnienia pobytu młodego Fryderyka Chopina w majątku Dziewanowskich. Dziś jest miejscem, gdzie rozwijają się różne dziedziny sztuki, wśród nich króluje muzyka. Do głównych działań Ośrodka należy oczywiście edukacja muzyczna - warsztaty czy kursy mistrzowskie, organizowanie konkursów pianistycznych, ale i literackich, plastycznych oraz wystaw fotograficznych i malarskich, przedstawień teatralnych i wielu innych aktywności. W niedzielne popołudnia odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, kabaretowej czy wokalnej. W Ośrodku działa również mała galeria, organizowane są warsztaty oraz kursy mistrzowskie a co roku w maju Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla dzieci i młodzieży.
Ośrodek mieści się w stylowym klasycystycznym XIX-wiecznym dworku. Fryderyk Chopin przebywał w nim dwukrotnie w latach 1824-1825 będąc na wakacjach u rodziny Dziewanowskich. Zanim 10 września 1988 roku otwarto Ośrodek Kultury im. Fryderyka Chopina w Szafarni, dworek przechodził różne koleje losu. W 100-lecie śmierci wielkiego kompozytora 25 września 1949 roku utworzono tu izbę pamięci i odbył się pierwszy koncert chopinowski. W latach 1952-1957 izbę przemianowano na Ośrodek Kultu Fryderyka Chopina, a od 1957 do 1977 był tu Salon Muzyczny im. Fryderyka Chopina. Obecnie w dworku mieszczą się pokoje gościnne a w jego zabytkowych piwnicach znajduje się kawiarnia. Ponadto w Ośrodku znajdują się sale ćwiczeń, biblioteka, sala konferencyjna sala muzealna oraz oczywiście sala koncertowa.
Szafarnia położona jest wśród malowniczych pól ziemi dobrzyńskiej, w sąsiedztwie pradoliny rzeki Drwęcy i Pojezierza Chełmińskiego km od Torunia, 1,5km od drogi wojewódzkiej nr 534 Grudziądz-Golub-Dobrzyń-Rypin.

Fot. Andrzej Domżalski
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaAgnieszka Brzezińska
Telefon+48 56 682-79-30
Emailosrodek@szafarnia.art.pl
WWWwww.szafarnia.art.pl
Miejscowość87-404 Szafarnia
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi