Muzealnicy z Torunia odtwarzają w Wielkiej Nieszawce wieś olęderską z przełomu XIX i XX wieku. Jeden z obiektów już stoi. Rozpoczęta w listopadzie 2013 rekonstrukcja drugiego, chaty olędrów z Niedźwiedzia w powiecie świeckim, powinna się zakończyć latem.
Gotowy skansen - który zostanie otwarty dla zwiedzających w przyszłym roku - będzie się składał z trzech siedlisk, z główną drogą wzdłuż wału przeciwpowodziowego, z pasami pól i obiektami hydrotechnicznymi na zwór tych z epoki. Projekt obejmuje także uporządkowanie położonego w tym rejonie zdewastowanego cmentarza menonickiego.
Olęderski Park Etnograficzny - część Muzeum Etnograficznego w Toruniu - powstaje w Wielkiej Nieszawce nie bez powodu. Historia tej miejscowości jest ściśle związana z osadnictwem olęderskim. Menonici przybyli tu w XVI wieku, zakładając wieś z domem modlitwy i jednocześnie gminę wyznaniową. Jeszcze w początkach XX wieku był to jeden z głównych ośrodków tej społeczności.
Pierwsza ze zrekonstruowanych chat została przeniesiona do Wielkiej Nieszawki z sąsiedniego Gutowa. Jesienią 2013 rozpoczęła się rekonstrukcja drugiej zagrody. Tym razem jest to XVIII-wieczna, będąca zabytkiem wysokiej klasy, zagroda olędrów z Niedźwiedzia. Chata została rozebrana na części, każda z nich jest starannie zabezpieczona, oznaczona numerem i opisana, wykopano też pod nią fundamenty w nowym miejscu. Montaż zaplanowano na wiosnę.
Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki porozumieniu marszałkowskiej administracji województwa, toruńskiego MET i gminy Wielka Nieszawka oraz środkom wyasygnowanym na ten cel przez samorząd województwa (10 milionów złotych).