Wioski tematyczne to jedna z metod ożywiania gospodarki wsi. Jej zaletą jest to, że nie wymaga dużych pieniędzy i angażuje mieszkańców. Można ją stosować w większości wsi, nawet tam gdzie ”nie ma nic ciekawego do obejrzenia”.
Idea „wiosek tematycznych” przyszła do Polski z Austrii, Francji, Niemiec. Chodzi w niej o połączenie ofert poszczególnych agrogospodarstw, twórców i wytwórców w szerszą ofertę wypoczynku i aktywnego spędzania czasu dla mieszkańców miast. Tworząc taką wieś mieszkańcy zaczynają także inaczej myśleć o sobie, o swojej rodzinie, sąsiadach, o miejscu, w którym mieszkamy. Nagle okazuje się, że potrafią współpracować, uczyć się, tworzyć, a ich wieś staje się dobrym miejscem do życia. Pojawiają się nowe możliwości, których przedtem nie widzieli, nie przeczuwali, a co za tym idzie alternatywne źródła dochodów.
W Kujawsko-Pomorskim funkcjonuje już wiele takich wsi, np. Wioska Grzybowa w Krzywogońcu (gm. Cekcyn), Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu i Wioska Górnicza w Pile (gm. Gostycyn), Ptasia Wioska w Adamkowie i Wioska Kwiatowa w Żalnie (gm. Kęsowo) czy Wioska Chlebowa w Janiej Górze (gm. Świekatowo).
Pomysł utworzenia wsi tematycznej narodził się w Stowarzyszeniu Promocji Gminy Brzozie, które postanowiło zaktywizować mieszkańców Jajkowa, wsi leżącej za Brodnicą, na trasie do Olsztyna.
Mieszkańcy wsi aktywnie włączyli się w działania zmierzające do promocji swojej wsi. Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich udzieliła wsparcia procesowi tworzenia wsi tematycznej, dofinansowując wizytę studyjną lokalnych liderów do wsi tematycznych w Borach Tucholskich oraz organizację specjalnych warsztatów i szkoleń.
Chętni mieszkańcy gminy Brzozie mogą zgłosić swój akces do grupy inicjatywnej, wziąć udział w szkoleniach i warsztatach. Zgłoszenia można przesyłać na adres e-mail: mgrabowska@brzozie.nazwa.pl