Fundacja Nocy i Dni powstała w 2018 r. w Płonnem pod Golubiem-Dobrzyniem. Organizacja łączy działalność w sferze pożytku publicznego z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Grupa aktywnych mieszkanek wsi Płonne postawiła sobie za cel społeczno-gospodarcze ożywienie rodzinnej miejscowości i jej promocję w oparciu o bogatą historię i zasoby kulturowo-przyrodnicze Płonnego. Przed wojną wakacje spędzała tu często Maria Dąbrowska – autorka powieści „Noce i dnie”. Pobyt pod Golubiem-Dobrzyniem był dla pisarki inspiracją w opisach Krępy – jednego z majątków Bogumiła i Barbary. We wsi znajduje się Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej – gromadząca pamiątki po pisarce, pozostałości zabytkowego pałacu otoczonego parkiem dworskim, Góra Modrzewiowa – na której Dąbrowska pisała i malowała.
Założycielki Fundacji Nocy i Dni nawiązują do tego lokalnego dziedzictwa. Ich celem jest integracja mieszkańców Płonnego wokół wspólnej historii, edukowanie i animowanie lokalnej społeczności – a przy okazji stworzenie miejsc pracy i świadczenie usług, dla których powstała nisza na lokalnym rynku. Jako przedsiębiorstwo społeczne Fundacja Nocy i Dni zatrudnia 4 osoby, dysponujące szerokim wachlarzem zróżnicowanych kompetencji. Dzięki temu fundacja może świadczyć usługi w kilku obszarach.
OFERTA FUNDACJI
USŁUGI KSIĘGOWO-BIUROWE: obsługa księgowa firm, w tym przedsiębiorstw społecznych; organizacji pozarządowych
ORGANIZACJA URODZIN DLA DZIECI
USŁUGI SPRZĄTAJĄCE – w domach, biurach i innych miejscach wskazanych przez klienta
USŁUGI OPIEKUŃCZE – opieka nad osobami starszymi (zakupy, sprzątanie, przygotowanie posiłków, podanie leków, pomoc w utrzymaniu higieny)
SPRZEDAŻ JEDZENIA Z FOOD TRACKA – obsługa gastronomiczna imprez masowych typu targi, festyny, dożynki
PRZYJMOWANIE WIZYT STUDYJNYCH W WIOSCE TEMATYCZNEJ NOCY I DNI
Zwiedzanie Płonnego pod opieką przewodników w strojach z epoki:
- Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej
- Góra Modrzewiowa, na której pisarka malowała i pisała (pomnik przyrody)
- park dworski i pozostałości pałacu
- kościół z 1402 r.
Warsztaty artystyczne i rękodzielnicze m.in.
- „Kapelusze Barbary”: warsztaty zdobienia kapeluszy
- warsztaty decoupage
Sesja zdjęciowa dla pań w stroju Barbary na tle dworskiego parku
Produkty lokalne i pamiątki m.in. przetwory Barbary