Jak podaje portal ngo.pl: "Serwis Nasza Kasa (naszakasa.org.pl) to nowe, oryginalne narzędzie do zdobywania informacji i analiz, przeznaczone dla lokalnych aktywistów, krytyków gminnych samorządów, pasjonatów budżetowania czy po prostu osób, które lubią wiedzieć, co się w ich społeczności dzieje. Serwisem zarządza Stowarzyszenie Klon/Jawor.
Naszakasa.org.pl prezentuje dane finansowe poszczególnych 2479 gmin w Polsce. Serwis pozwala analizować gminne dochody i wydatki oraz wyszukiwać „punkty krytyczne“, czyli te miejsca w gminnym budżecie, które mogły przyczynić się do powstania ewentualnego deficytu czy oszczędności.
Serwis działa w wersji beta od grudnia 2012. Zasilany jest danymi ze sprawozdań budżetowych JST udostępnianymi przez Ministerstwo Finansów. Twórcy serwisu przedstawili dane o przychodach i wydatkach gmin w taki sposób, aby były maksymalnie czytelne i zrozumiałe nawet dla internauty nie wprawionego w analizowaniu budżetów. Dla tych, których interesują szczegóły (np. dla samorządowców), rozbieżności między klasyfikacją stosowaną w aplikacji a źródłami Ministerstwa Finansów zostaną wyjaśnione w „Słowniku Pojęć“, który w najbliższym czasie zostanie umieszczony w serwisie.
Strukturę gminnych budżetów można obecnie oglądać dla lat 2006-2011, dostępne są dane zarówno dla wydatków planowanych, jak i rzeczywistych. Do kwietnia 2013 roku serwis Nasza Kasa zostanie uzupełniony o dane dotyczące roku 2012.
Twórcą i pomysłodawcą aplikacji naszakasza.org.pl jest Stowarzyszenie Klon/Jawor, wpływ na jej obecny kształt miało także Laboratorium EE i Logotomia. Aplikacja powstała w ramach projektu „Dane, Debata, Demokracja (3D)”, realizowanego przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
– Serwis na pewno przyda się szkołom, z którymi współpracujemy – mówi Dominik Granada, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Kapitału Społecznego.
Organizacja prowadzi m.in. program Transfer Energii i Cyfrowe Głotowo, których celem jest wspieranie i rozwój małych, wiejskich szkół, prowadzonych przez organizacje pozarządowe i osoby fizyczne.
– Nie wszystkie gminy udzielają im informacji na temat swoich finansów albo mnożą trudności przy ich uzyskiwaniu. Argumentują brak pomocy finansowej dla szkoły brakiem środków w budżecie. Szybki dostęp do precyzyjnych, dobrze zorganizowanych informacji będzie dla szkół dużym ułatwieniem. Nie każdy wie, że to są informacje całkowicie jawne. Zdarza się, że reprezentujący samorządy urzędnicy wykorzystują niewiedzę ludzi, nie informują ich – mimo istnienia takiego obowiązku, jeśli nie są do tego zmobilizowani w sposób formalny. Nie każdy przecież wie jak i do kogo napisać pismo, a jeśli wie, nie zawsze decyduje się poświęcić na to czas – mówi Dominik Granada".