Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Muzea

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie

Siedziba muzeum w Szubinie

Położony nad rzeką Gąsawką Szubin to jedno do najstarszych miast ziemi pałuckiej. Dużą grupę jego mieszkańców stanowili rzemieślnicy, którzy ze skór licznego w okolicznych puszczach zwierza szyli kożuchy zwane „szubami” – stąd prawdopodobnie nazwa miejscowości.
W lokalnym muzeum, mieszczącym się w historycznym budynku Domu Polskiego z 1912 r., prezentowane są zbiory dokumentujące historię Szubina i okolic. Na co dzień czynne są ekspozycje stałe m.in. „Dzieje Szubina i ziemi szubińskiej”, „Zamek rycerski w Szubinie”, „Powstanie wielkopolskie”. Muzeum regularnie organizuje także wystawy czasowe np. pokaz fotografii z pielgrzymki chasydów na groby cadyków „Sąsiedzi, których już nie ma” – w Szubinie istniała swego czasu spora żydowska diaspora, a w mieście do dzisiaj można oglądać pozostałości żydowskiego cmentarza.
Oglądając muzealne ekspozycje, dowiemy się, że historycznym założycielem miasta był Sędziwój Pałuka – przedstawiciel możnego średniowiecznego rodu, stronnik Andegawenów i namiestnik Królestwa Polskiego. Poznamy również historię szubińskiego zamku, na którym rezydował Krzysztof Opaliński, księżna Teofilia Wiśniowiecka czy ród Mycielskich. Pokaźną część muzealnych zbiorów stanowią eksponaty związane z powstaniem wielkopolskim z lat 1918-1919. To pod Szubinem toczyły się długie i krwawe walki, decydujące o powodzeniu powstania i przyłączeniu okolicznych ziem do umacniającej swą niepodległość Polski. Przy muzeum działa także Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, rozwijany jest portal www.powstanie.szubin.net, zawierający biografie poszczególnych powstańców, listę ofiar, zdjęcia z domowych archiwów, różnego rodzaju publikacje itp. Inny muzealny projekt, wpisujący się w ideę małej ojczyzny i mający na celu ocalenie od zapomnienia historii mieszkańców Pałuk, to „Pocztówki znad krawędzi przeszłości” – cykl wywiadów ze starszymi szubinianami, utrwalających ich wspomnienia o rodzicach, dziadkach, trudnych losach w czasie II wojny światowej itp.
Od 2003 r. placówka nosi imię Zenona Erdmanna – założyciela i pierwszego kustosza muzeum, autora kilkunastu prac na temat ziemi szubińskiej, harcmistrza i instruktora ZHP, w czasie II wojny światowej kierownika konspiracyjnej grupy Szarych Szeregów w Szubinie.
Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00. W soboty i niedziele można je odwiedzić po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym (tel. 52 384-24-75).
 

Siedziba muzeum w Szubinie
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaMuzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna
Telefon52 384-24-75
Emailmuzeum@szubin.net
WWWhttp://www.muzeum.szubin.net
AdresSzkolna 2
Miejscowość89-200 Szubin
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi