Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Muzea

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Pomorskiej w Łasinie

Wizyta w łasińskim muzeum, prezentującym sprzęt pożarniczy z przełomu XIX i XX wieku, sprawi przyjemność zarówno tym, którzy w dzieciństwie marzyli o zostaniu strażakiem, jak i miłośnikom lokalnych ciekawostek i kameralnych ekspozycji.
W muzeum zgromadzono unikatową kolekcję zabytkowego sprzętu strażackiego – sikawki na drewnianych kołach z lat 1885-1915, piętnastometrową drabinę, wykonaną przez łasińskiego rzemieślnika na specjalne zamówienie w 1897 r., motopompy z okresu międzywojennego, drobne wyposażenie służące dawniej strażakom: hełmy, mundury, czapki rogatywki, topory, bosaki. Odwiedzający ekspozycję dowiedzą się także, co to jest, i jak działa: bekadło alarmowe, trójnik i prądownica.
Bogaty zbiór pamiątkowych zdjęć, m.in. z okresu międzywojennego, obrazuje działalność łasińskiej straży i unaocznia, jak jednostka zmieniała się na przestrzeni lat. Zwiedzając muzeum, dowiemy się m.in., że tradycje strażackie sięgają w Łasinie połowy XIX wieku. Według zachowanego dokumentu z tamtych czasów, w 1863 r. obsadę jednej z sikawek tworzył 30-osobowy zespół mieszkańców – wymienionych imiennie krawców, siodlarzy i rymarzy pod dowództwem mistrza ślusarskiego Leopolda Fuhrmana i jego zastępcy, mistrza siodlarskiego Ferdynanda Jahnke. Ponieważ akcje ratownicze przeprowadzane przez tego typu przypadkowe załogi często przeradzały się w chaotyczną bieganinę, w 1884 r. tworzoną obligatoryjnie przez obywateli straż przymusową zastąpiła w Łasinie bardziej profesjonalna Ochotnicza Straż Pożarna.
Muzeum, działające od 1976 r., powstało z inicjatywy łasińskiego OSP i usytuowane jest w jej siedzibie, u zbiegu ulicy Kościelnej i Odrodzenia. Funkcję pierwszego kustosza pełnił Franciszek Hinz – to dzięki jego staraniom odnowiony został unikatowy sprzęt strażacki prezentowany w muzeum. Obecnie opiekę nad placówką sprawuje Józef Hinz, prezes OSP Łasin. Osoby, które chcą zwiedzić muzeum, powinny się zgłosić do dyżurujących w budynku obok strażaków. Większe grupy należy zgłaszać telefonicznie pod numerem tel. (56) 466 47 77. Oprócz wizyty w strażackiej placówce, warto obejrzeć zachowaną w bardzo dobrym stanie zabytkową wieżę ciśnień z 1893 r., znajdującą się na terenie OSP. Wieżę zdobi figurka św. Floriana, patrona strażaków.
 

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaPrezes OSP Łasin Józef Hinz
Telefon56 466 47 77
Emailosp@lasin.pl
AdresOdrodzenia Polski 5
Miejscowość86-320 Łasin
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi