"Muzeum na kółkach" to objazdowa wystawa edukacyjna wprowadzająca w historię i kulturę społeczności żydowskiej w Polsce.
Ekspozycja umieszczona w dwóch kontenerach odwiedzi do kwietnia 2016 r. 47 miejscowości w całej Polsce. W każdej miejscowości będzie gościła 3 dni.
Wystawie będą towarzyszyć wykłady, warsztaty, dyskusje i projekcje filmów oraz inne działania w ramach programu przygotowanego przez Muzeum oraz liderów lokalnych – inne w każdym z odwiedzanych miast.
Organizatorem projektu Muzeum na kółkach jest Muzeum Historii Żydów Polskich. Współrealizatorem są liderzy lokalni, lokalne instytucje partnerskie oraz organizatorzy odwiedzanych festiwali kulturalnych.
W dniach 7-9 września 2014 wystawa będzie gościć w Izbicy Kujawskiej, w dn. 11-13 września w Gniewkowie.
W dniach 10 – 11 maja br. w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie odbyło się szkolenie dla koordynatorów lokalnych projektu. W szkoleniu wzięli udział lokalni liderzy z miejscowości wschodniej i środkowej Polski, które w tym roku odwiedzi Muzeum na kółkach. W ramach szkolenia uczestnicy m. in. spotkali się ekspertami, którzy opowiedzieli o przykładach działań lokalnych związanych z przywracaniem pamięci o Żydach w polskich miastach oraz projektach związanych z zachowaniem wspomnień o życiu, historii i kulturze Żydów w Polsce.
- Tego typu spotkania uświadamiają, jak różnorodnie można działać, aby zachować pamięć o historii Żydów w naszych miejscowościach, a tym samym naszej wspólnej historii. Wracam stąd z wieloma inspiracjami – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.
Spotkanie było swoistą odprawą przed rozpoczęciem projektu. Organizatorzy i uczestnicy szkolenia rozmawiali o powstającej wystawie, dopracowywali szczegóły wizyty w każdej z miejscowości, w której w tym roku będzie gościć projekt.
- Każde miasto ma swoją specyfikę, którą najlepiej znają działający w nich liderzy. Podczas szkolenia mogliśmy poznać fantastycznych ludzi, z którymi współpracujemy, a dzięki temu możemy dobrze się przygotować do tegorocznej trasy – powiedziała Katarzyna Kulińska, koordynatorka projektu.
W 2014 roku Muzeum na kółkach odwiedzi: Warszawę, Piotrków Trybunalski, Kraków, Szczekociny, Zduńską Wolę, Wartę, Brzeziny, Żyrardów, Krosno, Tyczyn, Szczebrzeszyn, Tomaszów Lubelski, Kazimierz Dolny, Kock, Radzyń Podlaski, Izbicę Kujawską, Gniewkowo, Mławę, Maków Mazowiecki, Olsztyn i Supraśl.
Projekt Muzeum na kółkach jest finansowany w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009–2014 w ramach projektu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”.