Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Zarejestrowane produkty tradycyjne

Kulis

Kulis – napój o intensywnej czerwonej barwie i orzeźwiającym kwaskowatym smaku – sporządzany jest z buraków ćwikłowych. Na kujawskiej wsi szczególnie chętnie spożywano go podczas upalnych dni np. w czasie żniw i innych prac polowych. Stanowił także podstawę do przygotowania różnego rodzaju zup.
Przepis na „kuleśniak” można znaleźć w wielu publikacjach i książkach kucharskich poświęconych tradycyjnym potrawom mieszkańców Kujaw:

2 kg buraczków ćwikłowych pokrojonych i obranych,
4 l wody przegotowanej,
1 kromka żytniego chleba.

Pokrojone buraczki wraz z kromką chleba wkładamy do kamiennego garnka i zalewamy przegotowaną wodą. Zostawiamy garnek przykryty gazą w ciepłym miejscu. Po trzech, czterech dniach kwas powinien być gotowy.
W celu wzbogacenia smaku i aromatu kulisu można doprawić go czosnkiem. Napój – jeśli jest przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu - zachowuje swoje właściwości i nie ulega psuciu nawet kilka miesięcy. Trzeba tylko pamiętać o wyjęciu w odpowiednim momencie kromki chleba razowego, żeby nie uległa spleśnieniu.
 

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaElżbieta Sobolewska - Departament Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego
Telefon56 646 2015 w. 3082
Emaile.sobolewska@kujawsko-pomorskie.pl
AdresMarii Skłodowskiej-Curie 73
Miejscowość87-100 Toruń
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi