Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Parki krajobrazowe

Krajeński Park Krajobrazowy

Krajeński Park Krajobrazowy znajduje się na obszarze trzech powiatów: na większości powiatu sępoleńskiego, w północnej części powiatu nakielskiego oraz w zachodniej części powiatu tucholskiego. Jest największym Parkiem Krajobrazowym w województwie kujawsko-pomorskim, liczy sobie 73 850 ha i jest również trzecim co do wielkości Parkiem Krajobrazowym w Polsce. Najwyższy punkt na terenie Parku to Czarna Góra, której wysokość przekracza 180 m n.p.m. Poprzez KPK poprowadzony jest wododział kraju. Liczne zbiorniki wodne, występujące na obszarze Parku dają początek 12 rzekom, największa z nich to Orla. W parku położonych jest 80 jezior, w tym 66 jest ponad 1 hektarowych.
Las stanowi zaledwie 26 % terenu Parku, głównie są to bory sosnowe. Najcenniejszym lasem, znajdującym się na terenie Parku jest buczyna pomorska, w której występują takie gatunki drzew jak: buki, graby, dęby, lipy drobnolistne oraz klony. Najczęściej spotykane na terenie Parku gatunki zwierząt to: bobry europejskie, wydry europejskie, daniele, jelenie, borsuki, jenoty, kuny, dziki, zające, kuropatwy, bażanty, z ptaków m.in.: bociany, bielik i żurawie. Na obszarze KPK występują również chronione bociany czarne, bąki i bardzo rzadko cietrzewie.
Park bogaty jest również w pomniki przyrody, na jego obszarze zarejestrowano ich 96, należą do nich przede wszystkim drzewa oraz głazy narzutowe. Również na terenie Parku zarejestrowano 6 rezerwatów przyrody: Buczyna, Gaj Krajeński, Jezioro Wieleckie, Dęby Krajeńskie, Lutowo, Torfowisko Messy.
Dla osób zainteresowanych walorami historycznymi: najwięcej zabytków na terenie Parku można zobaczyć w gminie Więcbork, między innymi kościoły i kaplice z XVII wieku.

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaJan Król
Telefon+48 52 389-64-85
Emailkrajenskiparkkrajobrazowy@wp.pl
WWWwww.krajenskipark.ifastnet.com
AdresPocztowa 2
Miejscowość89-410 Więcbork
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi