Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Kościoły

Kościół w Dąbrówce

Kościół pw. św. Jana Nepomucena został wzniesiony w roku 1768 z funduszy Macieja Janty-Połczyńskiego, dziedzica Wielkiej Komorzy, cześnika inflanckiego. W kruchcie można znaleźć informację, że cześnik zbudował kościół jako wotum wdzięczności za cudowne ocalanie podczas potyczki wojennej. Dwie moskiewskie kule odbiły się od jego ryngrafu. Znajduje się tu również inskrypcja upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości – napis „Za ojców wzorem. Ta, co nie zginęła, powstała z Waszej krwi”.

Kościółek jest drewniany, jednak w 1928 roku otynkowano go. Wtedy też z funduszy Leona Janty-Połczyńskiego, senatora i ministra rolnictwa w trzech kolejnych rządach II RP, dobudowano do niego wieżę, która – wraz z czerwonym dachem kościoła – góruje nad Dąbrówką. Do dzisiaj zachował się ładny wystrój rokokowy z czasów budowy kościoła, ołtarz główny i trzy ołtarze boczne oraz chrzcielnica i ambona. W ołtarzu głównym znajduje się obraz „Przemienienie Pańskie” autorstwa Heyna z 1884 r.

Na cmentarzu przykościelnym znajduje się klasycystyczny, kryty kopułą grobowiec-mauzoleum rodu Janta-Połczyńskich z połowy XIX w. Tablice epitafijne wypełniają również południową ścianę kościoła.

Jedna z tablic jest poświęcona Aleksandrowi Jancie-Połczyńskiemu. Ten poeta, podróżnik, dziennikarz, bibliofil, rotmistrz rezerwy kawalerii Wojska Polskiego przecierał w literaturze polskiej szlaki dla reportażu dziennikarskiego. Przeprowadził wywiady m.in. z Charliem Chaplinem, Mahatmą Gandhim, prezydentem Rooseveltem. Po wojnie zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie prowadził antykwariat. W mauzoleum w Dąbrówce pochowany jest m.in. Roman Janta-Połczyński (1849-1916) – orędownik pracy organicznej na Pomorzu i w Wielkopolsce, filantrop, wieloletni poseł do parlamentu niemieckiego, regionalista i współtwórca ruchu młodokaszubskiego.

We wsi, blisko kościoła, znajduje się także dwór wzniesiony w I połowie XIX wieku przez Janta -Połczyńskich, pięknie odrestaurowany i otoczony zadbanym parkiem – obecnie w rękach prywatnych.
 

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaParafia św. Trójcy w Raciążu - Diecezja Pelplińska
Telefontel.(052) 559-25-53
Emailparafiraciaz@gmail.com
Miejscowość Dąbrówka
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi