Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Kościoły

Kościół św. Marii Magdaleny w Ryszewku

Kościół św. Marii Magdaleny w Ryszewku. Fot. Robert Niedźwiedzki

Idąc w stronę kościoła, widzimy najpierw jego gontowy dach, a potem modrzewiowe ściany, wyglądające znad wiekowych lip otaczających budynek. Cztery drzewa, których pnie sięgają w obwodzie 400 metrów, uznane zostały za pomniki przyrody. Koło kościoła wznosi się dzwonnica o rzadko spotykanej konstrukcji. Wyryta na jednej z belek data – 1727 – wskazuje rok budowy tego budynku o charakterystycznym kształcie. Dolna część dzwonnicy ma zarys prostokąta i nakryta jest czterospadowym dachem gontowym. Kalenicę wieńczą trzy słupy tworzące „krosno” do zawieszenia dzwonów – większy nosi imię św. Marii Magdaleny, mniejszy – św. Stanisława. Na szczycie znajduje się czterospadowy daszek z profilowanym okapem.
Sam kościół jest przykładem drewnianego budownictwa, które kiedyś stanowiło znak charakterystyczny krajobrazu kulturowego Pałuk. Budynek stanowi cenny zabytek architektury sakralnej. Świątynia pod wezwaniem św. Marii Magdaleny istniała w tym miejscu już w XIV w., a wznosząca się tu obecnie drewniana budowla została konsekrowana w 1789 r. Pierwotnie kościół znajdował się w posiadaniu opatów z Trzemeszna, a od końca XVIII w. należy do kapituły gnieźnieńskiej.
Otulony lipami modrzewiowy kościółek pięknie wygląda z zewnątrz, jednak warto poświęcić chwilę, by zajrzeć do środka i zwiedzić także jego wnętrze. Kryje ono wyjątkowo bogaty wystrój – ołtarz główny o cechach manierystycznych, w formie tryptyku, ozdobiony licznymi rzeźbami z XVII wieku; późnogotyckie rzeźby i płaskorzeźby z XVI w., przedstawiające św. Barbarę, św. Dorotę, św. Stanisława i św. Wojciecha; barokowo-klasycystyczną ambonę i chrzcielnicę. W lewym bocznym ołtarzu znajduje się obraz z 1538 r. „Złożenie do grobu”, dzieło jednego z uczniów Lucasa Cranacha Starszego.
Kościół został odnowiony w 1997 r. i w tej chwili prezentuje się wyjątkowo efektownie. Warto do niego zajrzeć, by poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnych Pałuk. Latem uwiedzie nas charakterystyczny zapach lipy, a jeśli zawitamy tu o odpowiedniej porze – przed mszą świętą odprawianą codziennie o godz. 17 – usłyszymy niosące się po okolicznych łąkach i polach głosy św. Marii Magdaleny i św. Stanisława – dzwonów zwołujących wiernych na nabożeństwo.
 

Kościół św. Marii Magdaleny w Ryszewku. Fot. Robert Niedźwiedzki
Fot. Robert Niedźwiedzki
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaUrząd Gminy Gąsawa
Telefon052 303 62 10
Emailug@gasawa.pl
WWWhttp://www.gasawa.pl
Miejscowość Ryszewko
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi