Placki z ciasta kluskowego pieczone na fajerkach, kiszczok i lody koronowskie to kolejne potrawy z naszego regionu, które trafiły na prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Listę Produktów Tradycyjnych.
Placki z ciasta kluskowego pieczone na fajerkach to łamliwe, chrupkie, cienkie placuszki o mącznym smaku z wyczuwalnym posmakiem spieczonego ciasta, przygotowane z ciasta, które pozostały po pokrojeniu dużego placka przeznaczonego na kluski. Kujawskie gospodynie wypiekały je na płycie pieca węglowego.
Kiszczok to zawiesista zupa z widocznymi drobinkami majeranku. Znana również jako kiszok, kliszczanka czy żurek kiszczonka, gościła w kujawskim gospodarstwie po świniobiciu. Na wsi nic nie mogło się zmarnować, dlatego tłusty wywar po gotowaniu świńskich podrobów, wykorzystywano do przygotowania pożywnego kiszczoka.
Lody z Koronowa są znakiem rozpoznawalnym tego urokliwego miasteczka nad Brdą. W jego historię i kulturę wpisała się tradycja wytwarzania lodów. Produkcja lodów koronowskich opiera się na tradycyjnej technologii. W procesie wytwarzania lodów wykorzystywane są dawne receptury i maszyny, w tym maszynka do lodów o nazwie sabotiere. Składa się ona z dwóch naczyń: do większego – wypełnionego lodem i solą wkłada się mniejsze, do którego wlewana jest masa lodowa. Masa jest mieszana za pomocą specjalnych mieszadeł i kręcąc nimi doprowadza się do zmrożenia masy lodowej do stałej konsystencji. Obecnie tego typu maszyny są bardzo rzadko wykorzystywane ze względu na pracochłonność produkcji. „Kręcenie” lodów wymaga umiejętności, doświadczenia i cierpliwości.
Więcej informacji o kujawsko-pomorskich produktach tradycyjnych na stronie http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-kujawsko-pomorskie
fot. Renata Dzik, Koło Gospodyń Wiejskich w Bronisławiu