Program „Inicjuj z FIO bis” pokazuje, że wiejskie organizacje pozarządowe i grupy nieformalne potrafią być równie aktywne, co te z największych miast województwa. Zobaczcie, jakie społeczne inicjatywy podejmowane są na kujawsko-pomorskiej wsi!
"Inicjuj z FIO bis" to program grantowy skierowany do młodych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z województwa kujawsko-pomorskiego. W jego ramach można otrzymać do 5 tys. zł na różnego rodzaju działania w społecznościach lokalnych. Operatorem środków jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK w partnerstwie z Towarzystwem Rozwoju Gminy Płużnica.
Wśród projektów, które otrzymały dofinansowanie, jest wiele realizowanych przez organizacje i grupy nieformalne ze wsi. Poznajcie kilka z nich.
Nieformalna grupa młodych mieszkańców wsi Węgiersk zrealizowała projekt TEENFOLK, przywracający pamięć o lokalnych tradycjach i zwyczajach. Przez dwa miesiące 17-osobowa grupa młodzieży uczyła się przyrządzać staropolskie potrawy: podpłomyki, sodziaki, pierogi ruskie i zupę pokrzywową, a podczas zajęć etnograficznych - szyć i robić wianki. Młodzież zintegrowała się też z przedstawicielami starszego pokolenia podczas spotkań z seniorami z Węgierska. W ich trakcie seniorzy dzielili się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniami – efektem była decyzja o wspólnym zorganizowaniu obchodów Nocy Świętojańskiej nad lokalnym jeziorem.
- Podczas Nocy Kupały musieliśmy zmierzyć się z różnymi trudnościami np. brakiem prądu z powodu awarii, wiatrem przewracającym antyramy. Pokonaliśmy je jednak w kreatywny sposób i poradziliśmy sobie ze wszystkimi trudnościami – opowiadają młodzi projektodawcy.
Podtrzymujący ginące tradycje projekt realizuje również grupa z miejscowości Płonne. W ramach projektu pod tytułem „Akordeon i atłas, czyli krótka historia o wspólnym dzierganiu i muzykowaniu” zaplanowano m.in. warsztaty śpiewu i krawiectwa.
Z kolei w Leszczach (gm. Złotniki Kujawskie) zawiązane w 2016 r. Stowarzyszenie Lawenda Kujawska postanowiło przywrócić do dawnej świetności ścieżkę edukacyjną Podgaj-Łącko i przygotować grę terenową, która uatrakcyjni ścieżkę. Członkowie stowarzyszenia i wspierający ich wolontariusze tworzą też strefę rekreacji zlokalizowaną na użyczonym terenie. Zamierzają tam organizować wydarzenia o charakterze rodzinnym, integracyjnym i turystycznym.
Niewielkie Markowice w powiecie mogileńskim słyną z Sanktuarium Matki Bożej. Okazuje się jednak, że żywe są w nich również tradycje piłkarsko-sportowe. Nieformalna grupa organizuje tam piłkarskie zajęcia dla najmłodszych mieszkańców wsi. Projekt zakończy wspólny wyjazd na mecz profesjonalnej drużyny do Poznania.