W miejscowości Rak, położonej w gminie Skrwilno, otoczonej lasami i posiadającej specyficzny mikroklimat wpływający na otaczającą wieś roślinność, działa Kraina Skrwy - Manufaktura Zdrowia - gospodarstwo ekologiczne i wioska tematyczna poświęcona miodom i zdrowotnym właściwościom roślin.
Z myślą o pszczołach zasiane tu zostały takie rośliny, jak facelia, lawenda, chaber bławatek czy gryka. Oprócz nich, znajdują się tu różne gatunki drzew i krzewów owocowych. Pszczoły – potrzebne tutaj jako zapylacze – zbierają nektar z takich drzew i krzewów, jak czarna i czerwona porzeczka, aronia, śliwka mirabelka, dereń czy pigwowiec japoński. Sąsiedztwo lasów zapewnia natomiast bardzo poszukiwany i prozdrowotny miód spadziowy.
Kraina Skrwy – Manufaktura Zdrowia zajmuje się produkcją i dystrybucją produktów pochodzących głównie z gospodarstw ekologicznych. Sprzedawane są tu miody z gospodarstwa pasiecznego „Chyży Rój z Krainy Skrwy”. Znajduje się tam 60 rodzin pszczelich, które zbierają nektar ze specjalnie dla nich posianych roślin.
W Krainie Skrwy można też wziąć udział w warsztatach i spotkaniach, organizowanych w ramach wioski tematycznej "Miodowy Ogród w Krainie Skrwy"
OFERTA WIOSKI TEMATYCZNEJ
By przybliżyć dzieciom i dorosłym naturę, jej piękno i bogactwo, Kraina Skrwy - Manufaktura Zdrowia przygotowała ciekawe warsztaty dla małych i dużych. W trakcie zajęć warsztatowych w Miodowym ogrodzie można przede wszystkim zapoznać się z powstawaniem i produkcją miodu.
W Krainie Skrwy - Manufakturze Zdrowia dzieci mają możliwość:
- Zapoznać się z budową ula i pracą pszczół.
- Poznać kwiaty, drzewa, krzewy i zioła, z których pszczoły zbierają nektar.
- Poczuć się jak prawdziwy, młody pszczelarz, między innymi ubierając strój pszczelarski.
- Uczestniczyć w warsztatach i własnoręcznie wykonać
świecę z wosku pszczelego
- Samodzielnie zrobić woreczek zapachowy, z roślin
i ziół pochodzących z naszego własnego gospodarstwa
(np. z lawendy, tymianku, rozmarynu, mięty)
- Poznać różne rodzaje miodów.
- Zapoznać się z nową techniką obróbki miodu,
jaką jest kremowanie.
- Zobaczyć prawdziwą pasiekę.
- Smakowania i rozpoznawania różnych gatunków miodu.
Oprócz tego wioska tematyczna „Miodowy Ogród w Krainie Skrwy” ma dla swoich gości także inne atrakcje. Wśród nich są:
- Ekologiczny ogródek warzywny z możliwie jak największą ilością gatunków warzyw. Goście mogą sami wykopać i zbierać warzywa, a następnie samodzielnie ugotować je w kociołkach lub na kuchni.
- Sad, w którym dajemy naszym gościom możliwość samodzielnego zebrania owoców takich, jak czarna i czerwona porzeczka, aronia, czarny bez, pigwa oraz zrobienie z nich konfitury, dżemów czy soków.
- Plantacje, lasy i łąki, wśród których, w ramach relaksu, dla zdrowia i wyciszenia się, proponujemy niezapomniane, romantyczne i aromatyczne spacery.
Przykładowe rodzaje warsztatów w Krainie Skrwy
Wioska prezentuje wiele ciekawostek na temat życia pszczół. Uczestnicy poznają jakie znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły. Poznają właściwości prozdrowotne miodu oraz innych produktów pszczelich. Zobaczą jak wygląda budowa ula oraz praca pszczelarza. Gry i zabawy np. rozpoznawanie roślin miododajnych, poznawanie ciekawostek z życia pszczół, wykonywanie świec z wosku pszczelego.
„Piramida zdrowego żywienia”
Opowieść o zdrowym trybie życia. Uczestnicy dowiedzą się jak prawidłowo się odżywiać, jaka dieta jest ważna dla zdrowia, jakie produkty należy jeść, aby żyć długo w zdrowiu a jakich unikać; jak ważny jest ruch oraz jak dać o naszą kondycję psychiczną i fizyczną. W ramach warsztatów uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak przygotować zdrowy posiłek oraz nauczyć się technik ćwiczeń fizycznych i spacerów nordic wolking.
„Warsztaty zielarskie”
Omówienie najważniejszych polskich roślin zielnych. Uczestnicy nauczą się rozpoznawania roślin, metod ich przechowywania i utrwalania ich właściwości leczniczych. Dowiedzą się jakie właściwości prozdrowotne mają poszczególne gatunki roślin. W ramach warsztatów będziemy przygotowywać mieszanki z ziół i owoców z naszego gospodarstwa oraz parzyć z nich zdrowotne herbatki i napary.
„Warsztaty rzeźbiarskie”
Spotkanie ze znanym lokalnym rzeźbiarzem. Opowie on o technikach rzeźbienia, zaprezentuje swoje prace, opowie o historii rzeźby oraz o najbardziej znamienitych pracach znanych polskich i światowych rzeźbiarzy czyli zaprezentuje nieco historii sztuki. Uczestnicy w ramach zajęć praktycznych będą mogli wykonać pod okiem specjalisty własnoręcznie rzeźby w drewnie, mydle lub glinie.
Na zakończenie każdego warsztatu możliwość przygotowania posiłku w zależności od oczekiwania grupy - przykładowo poczęstunek kawowy, ognisko z kiełbaskami, obiad gotowany na „żywym” ogniu, pizza.
Goście mają możliwość zakupów w sklepiku, gdzie można nabyć nasze wyroby: soki, miody, świece, złotomiód oraz zestawy prezentowe .
Koszt warsztatów jest ustalany indywidualnie, jest zależny od zakresu zajęć i oczekiwań
Poniżej przykładowe ceny (grupa minimum 8 osób, czas warsztatu 3-4 godziny):
-Zajęcia podstawowe (edukacja, szkolenie) - 40 PLN od osoby
-Warsztaty praktyczne (z użyciem półproduktów)- 20 PLN od osoby
-Poczęstunek w trakcie szkolenia (herbata, kawa, przekąska)- 15 PLN od osoby
-Ognisko (kiełbaska, chleb i dodatki)- 20 PLN od osoby
-Pizza (z pieca opalanego drewnem)- 30 PLN od osoby