Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wioski tematyczne

Wioska Górnicza

Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą „BUKO” jest organizacją pozarządową, która działa od 2008 roku, kiedy to mieszkańcy małej miejscowości Piła w gminie Gostycyn, powiat tucholski, województwo kujawsko-pomorskie, postanowili się zorganizować i wspólnymi siłami wypromować własną miejscowość.

Punktem wyjścia była bardzo ciekawa historia i przeszłość miejscowości i ludzi. W małej wsi funkcjonowały bowiem w latach 1850-1939 podziemne kopalnie węgla brunatnego, których pozostałości zachowały się we wsi po dzień dzisiejszy. Stowarzyszenie zaczęło pozyskiwać informacje na ten temat z archiwów polskich i niemieckich. Okazało się, że w archiwach jest sporo dokumentów dotyczących unikatowych w skali Polski północnej kopalń. We współpracy z Uniwersytetem im. K. Wielkiego w Bydgoszczy, Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Toruniu i archeologiem Robertem Grochowskim w roku 2008 mieszkańcy przeprowadzili pierwsze badania archeologiczne najlepiej zachowanej części kopalni Montania. Badanie te prowadzone są co roku i zgromadzone w ten sposób informacje wykorzystywane do rekonstrukcji kopalni Montania.

W ramach swej działalności i w oparciu o zgromadzone dane historyczne i archiwalne, Stowarzyszenie BUKO utworzyło wieś tematyczną „Górnicza Wioska”, która oferuje i świadczy następujące usługi dla turystów indywidualnych i zorganizowanych:

Lekcje dla szkół w Górniczej Wiosce
Polecamy zajęcia edukacyjne dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich we wsi tematycznej "Górnicza Wioska". Przygotowane przez doświadczonych metodyków scenariusze lekcji pozwolą nauczycielom i uczniom poznać historię podziemnego górnictwa węgla brunatnego oraz przyrodę Borów Tucholskich. Proponujemy dwa rodzaje zajęć zgodnych z nową podstawą programową:

LEKCJA W KOPALNI
Lekcja w kopalni, to zajęcia terenowe odbywające się w malowniczo położonej wsi tematycznej Górnicza Wioska w Borach Tucholskich. W ramach lekcji uczniowie biorą udział w grze terenowej w trakcie której poznają faunę i florę Borów Tucholskich oraz ciekawą historię jedynej w Polsce północnej podziemnej kopalni węgla brunatnego.

Zapewniamy:
- niezbędne materiały do prowadzenia zajęć
- opiekuna prowadzącego zajęcia
grupa min. 15 osób
czas trwania - 2 godz.
możliwość zorganizowania ogniska
cena: 10zł/osoba

LEKCJA W SZKOLE
Lekcja w szkole, to zajęcia, które odbywają się w Twojej szkole i prowadzone są przez odpowiednio przygotowanego pracownika Górniczej Wioski. Proponujemy 3 scenariusze zajęć w zależności od wieku uczniów i etapu kształcenia. W trakcie lekcji wykorzystywane są materiały multimedialne oraz pomoce dydaktyczne przygotowane przez doświadczonych metodyków. Lekcje mają charakter interdyscyplinarny i są dostosowane do wieku ucznia.

Zapewniamy:
- niezbędne materiały do prowadzenia zajęć
- projektor, laptop
- opiekuna prowadzącego zajęcia
grupa min. 20 osób
czas trwania - 45 min
cena: 6zł/osoba
***
Ścieżka dydaktyczna
Poznaj tajemnice przyrody Borów Tucholskich, historię jedynej podziemnej kopalni węgla brunatnego w północnej Polsce z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania skorzystasz z profesjonalnie przygotowanej ścieżki dydaktycznej z interakcyjnymi tablicami. Przewodnik wsi tematycznej "Górnicza Wioska" pomoże Ci odkryć tajemnice, których dotąd nie odkryłeś. Chcąc dokładnie poznać historię i przyrodę Górniczej Wioski pozwól się sobą pokierować na ścieżce pełnej pytań, odpowiedzi i wrażeń.

ZWIEDZANIE ŚCIEŻKI Z PRZEWODNIKIEM
Chcąc poznać szczegóły dotyczące historii podziemnego górnictwa węgla brunatnego musisz skorzystać z usługi zwiedzania z przewodnikiem. Odpowiednio przygotowany pracownik wsi tematycznej omówi ze szczegółami historię pilskiego górnictwa, technologię wydobywania węgla, przeznaczenie poszczególnych obiektów znajdujących się w terenie oraz chronioną przyrodę Borów Tucholskich. Zwiedzając kopalnię z przewodnikiem zobaczysz zabytkowe narzędzia górnicze i poznasz ciekawostki związane z historią kopalni "Montania".
grupa max. 20 osób
czas trwania - 1,5 godz.
cena: 75zł

ZWIEDZANIE ŚCIEŻKI Z AUDIOPRZEWODNIKIEM
"Poznaj historię kopalni Montania na własne uszy".

Już dzisiaj możesz wypożyczyć urządzenie audioprzewodnika, założyć słuchawki na uszy i ruszyć w poszukiwaniu przygód w Górniczym Lesie. Usługa audioprzewodnika pozwoli Ci przenieść się w czasie i usłyszeć dźwięki zwierząt, ludzi i maszyn pracujących w kopalni "Montania" ponad 100 lat temu. Audioprzewodnik to urządzenie elektroniczne, które umożliwi Ci odsłuchanie historii mieszkańców Górniczego Lasu i kopalni w przyjemny i przystępny sposób. Opowiadania o zwierzętach występujących w Górniczym Lesie i górnikach z kopalni `Montania` czytają znani lektorzy krajowi i zagraniczni.

W ramach usługi zapewniamy:
- urządzenie audioprzewodnika z nagraniami
- słuchawki
grupa max. 20 osób
czas trwania - 1,5 godz.
Usługa dostępna w polskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej.
Usługa dostępna dla osób niewidzących poruszających się z przewodnikiem.
cena: 8zł/osoba
***
Wesele Sztygara
Biesiada borowiacko-śląska "Wesele Sztygara" jest rekonstrukcją wesela, które odbyło się we wsi Piła w latach 30. XX wieku. Sztygar Eryk zakochany w borowiance Zosi prosi ją o rękę i biorą ślub. Zapraszają gości, w których wcielają się uczestnicy biesiady. W trakcie zabawy serwowane są tradycyjne potrawami borowiackie i śląskie, takie jak kluski śląskie z "modro kapusto", "potrawka z kury i angrestu", zrazy po borowiacku i "karminadle", borowiackie kuchy, torty weselne, "bonkawa" czyli kawa po borowiacku i inne przysmaki. Do tańca przygrywa zespół ludowy. Uczestnicy biesiady ucztują, tańczą i śpiewają oraz poznają stare tradycje i obrzędy weselne. Wybierając się na "Wesele Sztygara" pamiętaj aby się weselnie przyodziać gdyż to Ty jesteś gościem weselnym.

Oferta idealna dla grup zorganizowanych chcących się aktywnie zintegrować, poznać tradycje i się dobrze zabawić.
W ramach oferty zapewniamy:
- pełne wyżywienie (obiad, kolacja, ciasto)
- muzykę ludową (zespół ludowy)
- oprawę aktorską
- wodzireja
- śpiewniki
- dobrą zabawę
grupa min. 30 osób
czas trwania - 3-4 godz.
cena: 140zł/osoba
***
Gry terenowe
Gry terenowe w Górniczej Wiosce to wspaniały sposób na spędzenie czasu wolnego poza domem. Proponujemy zwiedzanie naszej wsi z przygotowanymi scenariuszami gier. Tylko u nas skorzystasz z przygotowanych dla Ciebie, Twojej rodziny lub grupy przyjaciół scenariuszy gier terenowych. Będziesz miał okazję odszukać skarbu górnika Wilhelma ukrytego w kopalni 120 lat temu, spróbować znaleźć zatrudnienie w kopalni "Montania" oraz wykorzystać najnowszą technikę GPS i odnaleźć skarb ukryty wiele lat temu w kopalni "BUKO".

"KUFEREK WILHELMA KRÜGERA"
Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił w poszukiwaniu skarbów to dobrze trafiłeś. Razem z Twoją drużyną odszukaj skarb górnika Wilhelma Krugera, który został ukryty 120 lat temu. Gra terenowa polega na odszukaniu skarbu na obszarze 1km2. Otrzymujesz mapę, kartę gry, długopis i szereg wskazówek niezbędnych do odnalezienia skarbu. Na trasie przygody czeka Cię wiele zagadek i zadań bez wykonania których nie dotrzesz do skarbu. Gra idealna dla poszukiwaczy skarbów nie obawiających się przygód w tajemniczych ostępach Borów Tucholskich i kopalniach węgla brunatnego. Skarb Wilhelma Krugera czeka na odkrywcę!

W ramach oferty zapewniamy:
- kartę gry
- mapę
- długopis
- opiekuna gry
grupa min. 15 osób
czas trwania - 1,5 godz.
cena: 10zł/osoba

"ZNAJDŹ PRACĘ W KOPALNI"
"Znajdź pracę w kopalni" to gra terenowa w trakcie której sprawdzisz czy jesteś dobrym kandydatem na górnika. Twoim zadaniem będzie rozwiązywanie zagadek, poszukiwanie odpowiedzi i rozwiązań oraz rywalizowanie z innymi o miejsca pracy w tworzonym przedsiębiorstwie górniczym. Wykaż się umiejętnościami cechującymi wzorowego górnika a wygrasz i zdobędziesz upragnioną pracę w kopalni "Montania". Przystępując do rywalizacji otrzymasz karty gry oraz sprzęt niezbędny do stworzenia własnego miejsca pracy. Sprawdź czy to Ty zostaniesz górnikiem czy może Twój kolega lub koleżanka z grupy.

W ramach oferty zapewniamy:
- kartę gry
- niezbędne materiały do prowadzenia gry
- opiekuna gry
grupa min. 15 osób
czas trwania - 1,5 godz.
cena: 10zł/osoba

"GPS I POSZUKIWANIE SKRZYNKI OPENCACHE"
Już dzisiaj możesz odnaleźć skarb ukryty w XIX wieku w starej kopalni `BUKO`. Na terenie kopalni ukryta jest skrzynka ze skarbem, który możesz znaleźć będąc członkiem społeczności "opencaching.pl". Na stronie organizacji odnajdziesz dane GPS miejsca ukrycia skarbu. Pamiętaj jednak, że poszukując skrzynki ze skarbem obowiązują cię określone przez społeczność "opencaching" zasady. Zapraszamy do odszukania skrzynki i wpisania się do dziennika odkrywcy.
grupa - bez ograniczeń
czas trwania - w zależności od orientacji i sprawności w terenie
sprzęt - niezbędne urządzenie GPS
cena: usługa bezpłatna
***
Warsztaty w Górniczej Wiosce
W ramach warsztatów Górniczej Wioski proponujemy szkolenia praktyczne w zakresie starych zawodów i umiejętności takich jak tworzenie ozdób z filcu, wełny i cukru, czy też kowalstwa tradycyjnego i garncarstwa. Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych w ramach wizyt studyjnych, przedszkoli i szkół. Zapewniamy wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów oraz niezbędne materiały szkoleniowe. Warsztaty możemy przeprowadzić również w Państwa szkole, ośrodku kultury czy zakładzie pracy.

RĘKODZIEŁO:
- tworzenie ozdób i biżuterii z wełny i filcu,
- tworzenie ozdób z cukru oraz dekorowanie tortów metodą angielską,
- garncarstwo - tworzenie ozdób z gliny - lepienie.
grupa min. 15 osób
czas trwania - 1,5 godz.
cena: 10zł/osoba

TRADYCYJNE ZAWODY:
- kowalstwo tradycyjne i artystyczne - zajęcia w kuźni, kucie gwoździ ozdobnych
- garncarstwo - toczenie garnków i naczyń na kole garncarskim, szkliwienie
grupa min. 10 osób, max. 15 osób
czas trwania - 2 godz.
cena: 20zł/osoba

WARSZTATY PLASTYCZNE:
- tworzenie górniczego nakrycia głowy
- tworzenie górniczego witrażu
- tworzenie kolorowej kopalni
grupa min. 15 osób,
czas trwania - 1,5 godz.,
koszt 8zł/osoba
***
Wizyta studyjna we wsi tematycznej "Górnicza Wioska"
Wieś tematyczna "Górnicza Wioska" organizuje kompleksowe wizyty studyjne dla grup zorganizowanych. Oferujemy wizyty jednodniowe i dwudniowe. W ramach wizyt proponujemy warsztaty szkoleniowe z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych, organizacji i tworzenia wsi tematycznych, przygotowania produktów i usług wsi, analizy zasobów własnych i możliwości ich wykorzystania w działalności gospodarczej.

Ponadto w trakcie wizyty studyjnej integrujemy grupę podczas gier i zabaw terenowych, takich jak "wyprawa po skarb" oraz biesiady borowiackiej o nazwie "Wesele Sztygara". Uczestnicy wizyty wcielają się w rolę gości weselnych na weselu borowiacko-śląskim z lat 30. XX wieku. Odwiedzając nas poznasz również Wioskę Miodową, Chlebową i Cisową w ramach przygotowanego specjalnie dla Twojej grupy programu wizyty.

Noclegi i wyżywienie w Hotelu "Jan Sępólno Krajeńskie" lub Zajeździe "Fojutowo".
W trakcie "Wesela Sztygara" kuchnia regionalna.
Oferta oraz zakres tematyczny wizyty ustalany jest według potrzeb grupy.
Dodatkowo możliwość zamówienia jazdy konnej oraz spływu kajakowego Brdą.
W celu ustalenia szczegółów wizyty prosimy o kontakt:

Zgłoszenia: 795 146 546 lub buko@las.pl

Zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego dwóm kujawsko-pomorskim wioskom tematycznym - górniczej i chlebowej: http://www.youtube.com/watch?v=1KLBI4WxIc4

 

Fot. Krzysztof Wesołowski
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaWojciech Weyna
Telefon602-617-479
Emailbuko@las.pl
WWWwww.buko.org.pl
AdresŚwierkowa 5
Miejscowość89-520 Piła k. Gostycyna
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi