Już przed II wojną światową znaczna część lasu znalazła się pod ochroną dzięki wysiłkom hrabiego Alvenslebena. Przedmiotem ochrony jest tu bowiem fragment lasu łęgowego. Oficjalne zatwierdzenie rezerwatu nastapiło w 1953 roku i jest to najstarszy w okolicy Bydgoszczy leśny rezerwat przyrody.
Jeden z dwóch rezerwatów wodnych w naszym województwie. Utworzony w roku 2005 rozporządzeniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Rezerwat, o powierzchni 102,76 ha (w tym 52,9 ha powierzchni jeziora), położony jest w powiecie nakielskim w gminie Mrocza i chroni stanowiska lęgowe dla ok. 40 gatunków ptaków objętych ochroną prawną.
Rezerwat przyrody Ciechocinek to bardzo osobliwy, jedyny w województwie kujawsko-pomorskim rezerwat słonoroślowy o powierzchni 1,88 ha, położony w powiecie aleksandrowskim w mieście Ciechocinek. Powołany w 1963 roku w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych bogatego zespołu słonorośli czyli roślin przystosowanych do życia na silnie zasolonym podłożu.
Innym przykładem rezerwatu stepowego w naszym województwie jest położony po drugiej stronie Wisły, niemal naprzeciw rezerwatu Góra św. Wawrzyńca, rezerwat przyrody Ostnicowe Parowy Gruczna.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi