Liciszewy - w języku niemieckim Litzengrund - to wieś, którą w II połowie XVIII wieku zasiedlili olęderscy osadnicy. Liciszewski cmentarz ewangelicki pochodzi z lat 1775-1780. Malowniczo położony na wzniesieniu nad brzegiem jeziora, skłania do zadumy nad upływem czasu i skomplikowanymi ścieżkami historii.
Cmentarz we Włęczu to kolejna stara ewangelicko-augsburska nekropolia uporządkowana przez wolontariuszy w ramach akcji „Tak trzeba”. Wieś ok. 1630 r. zasiedlili menonici, w XVIII w. – po działań wojennych, które przetoczyły się przez te ziemie – zastąpieni przez mniejszość luterańską.
W Serocku na miłośników kolejnictwa czeka interesujący obiekt - usytuowana przy linii kolejowej wieża ciśnień z lat 30. XX wieku, woda z której służyła między innymi do napełniania parowozów.
Wieś Serock, położona na skraju Borów Tucholskich nad malowniczym jeziorem Księże, może się pochwalić aż dwoma zabytkowymi kościołami. W poewangelickim kościele pw. Matki Boskiej Różańcowej można obejrzeć m.in. organy z XVIII w. oraz barokowe wyposażenie.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi