1. Festyn „Smaki tradycji” w Pruszczu
3 maja w Pruszczu odbędzie się festyn promujący lokalne walory. Początek o godz. 15.00. Miejsce: boisko przy ul. Sportowej.
W programie:
- pokazy dawnego rzemiosła
- warsztaty rękodzielnicze: ceramiczne, mydlarskie, rzeźbiarskie
- pokaz i degustacja produktów lokalnych
- pokaz Stowarzyszenia Broni Czarnoprochowej i Strzelectwa Historycznego DOMINUS
- wystawa w izbie regionalnej
- miasteczko zabaw dla dzieci
- plener malarski i fotograficzny
- koncerty zespołów THE CORD (godz. 19.00) i BRATHANKI (godz. 20.30)
2. Weekend z epoką kamienia w Biskupinie
Muzeum Archeologiczne zaprasza do Biskupina na weekend z epoką kamienia.
Codziennie od 1 do 4 maja w godz. 10-17 na odwiedzających muzeum czekają liczne atrakcje, z których głównym punktem będzie otwarcie nowej rekonstrukcji osiedla pierwszych rolników sprzed 6000 lat - długiego, trapezowatego domu charakterystycznego dla tej społeczności.
Oprócz tego na terenie wszystkich rekonstrukcji będą się odbywać pokazy rzemiosł, degustacje dawnych potraw, walki wojów.
3. I Bombardiada Wenecka
Oficjalne otwarcie wystawy średniowiecznych machin oblężniczych, średniowieczne kramy rzemieślnicze, pokazy tańca z ogniem, turniej strzelecki – to tylko niektóre atrakcje bombowej majówki na zamku w Wenecji.
W I Bombardiadzie Weneckiej – festynie historycznym, który odbędzie się 1 maja przy ruinach zamku w Wenecji weźmie udział blisko 50 wykonawców. Impreza zapowiada się hucznie – będzie można zobaczyć różne typy średniowiecznej broni palnej – od „kija” poprzez „organki” i hakownice – po prawdziwe bombardy. Tego też dnia nastąpi oficjalne otwarcie wystawy średniowiecznych machin oblężniczych, które do Wenecji zjechały z Zamku Wielkiego Mistrza w Malborku.
Impreza rozpocznie się o godz. 15 na podzamczu. Zaprezentowane zostaną machiny, rekonstruktorzy wezmą natomiast udział w turnieju strzeleckim oraz oblężeniu zamku. Nie zabraknie też – bardzo popularnego w Wenecji – pokazu tańca z ogniem. Miłośników średniowiecza powinny zainteresować kramy średniowiecznych rzemieślników, będzie też możliwość zwiedzenia zamkowego dziedzińca, zaprosimy do zabaw o średniowiecznym rodowodzie. Zgłodniałych podejmą stanowiska gastronomiczne. Festyn potrwa do godz. 22.
Wstęp na podzamcze jest płatny – bilety w cenie 8 zł – ulgowy i 10 zł – normalny, upoważniają do zwiedzenia wystawy średniowiecznych machin oblężniczych oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Organizatorzy zachęcają też do skorzystania z przejażdżek kolejką na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa.
Rekonstruktorów będzie można spotkać pod ruinami również przez kolejne dni – zaprezentują jak wyglądało życie na przełomie XIV/XV wieku.
4. Wenecka Noc z Parowozami
W sobotę, 3 maja, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji zaprasza na pierwszą w tym roku Wenecką Noc z Parowozami.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia można zwiedzać muzeum po zapadnięciu zmroku. Większość eksponatów jest wówczas oświetlona, parowozy mają zapalone latarnie, część z nich bucha dymem. Całości dopełnia nastrojowa muzyka.
Dodatkową atrakcją będzie możliwość odbycia nocnej przejażdżki na trasie Żnin - Wenecja Muzeum - Żnin. Pociąg wyruszy ze Żnina o godz. 21 i wróci ok. godz. 23.30.
5. Weekend Indiański z Apaczami w Bożejowiczkach
Miasteczko westernowe Silverado City w Bożejowiczkach koło Żnina zaprasza na majówkę w indiańskim stylu. 3 i 4 maja od godz. 11 w westernowym parku rozrywki na gości czekają zabawy, konkursy, prezentacje kultury indiańskiej.
Więcej informacji: www.silveradocity.pl
6. Koncert Nadzwyczajny z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w pałacu w Lubostroniu
5 maja o godzinie 17:00 w Sali Rotundowej pałacu w Lubostroniu wystąpią:
Marcela Wierzbicka - sopran
Oleksandr Yankevych - fortepian
Marcela Wierzbicka ma na swym koncie wiele występów m.in. z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Bierze także udział w koncertach oratoryjnych, wykonując partie solowe w takich utworach, jak: Stabat Mater G.B. Pergolesiego, Gloria A. Vivaldiego, Missa brevis J. Szopińskiego.
Oleksandr Yankevych pochodzi z Ukrainy, jest laureatem wielu festiwali i konkursów m.in. Konkursu Pianistycznego w Moskwie (1 nagroda; 2013), Turnieju Pianistycznego w Antoninie (Grand Prix; 2012), Konkursu Kameralnego w Turynie (3 nagroda; 2012), Forum pianistycznego w Sanoku (Złoty Parnas; 2008), Konkursu Międzynarodowego im. F. Chopina w Dniepropietrowsku (1 nagroda; 2010), Konkursu Młodych Pianistów im. S. Richtera (3 nagroda; 2005), Konkursu duetów fortepianowych w Feodosii (1 nagroda; 2006, 2007) Konkursu pianistycznego w Czechach, Usti nad Labem (2 nagroda; 2006).
Wstęp - 10 zł
7. VII Festiwal Orkiestr Dętych w Kcyni
Już po raz siódmy w Kcyni odbędzie się FESTIWAL ORKIESTR DĘTYCH "ORZEŁ BIAŁY". Na kcyńskim Rynku 1 maja o godz. 15.30 zaprezentują się orkiestry z Koronowa, Żnina, Mogilna, Szamocina oraz oczywiście gospodarze - Orkiestra OSP Kcynia.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Zemke, Starosta Nakielski Tadeusz Sobol oraz Burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling.
Organizator: Urząd Miejski w Kcyni.
8. Festyn "Wiosna w Dolinie Drwęcy" w Kowalewie Pomorskim
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy” organizuje w dniu 01.05.2014 r. na placu za Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kowalewie Pomorskim imprezę plenerową pn. "Wiosna w Dolinie Drwęcy”.
W programie:
- pokazy rękodzieła
- degustacja tradycyjnych potraw lokalnych
- konkursy rodzinne z nagrodami
- gry i zabawy dla dzieci