Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wydarzenia

Bitwa pod Płowcami

W dniach 20-21 sierpnia 2011r. odbyła się jubileuszowa X już inscenizacja historyczna bitwy pod Płowcami. Na wydarzenie to przybyło wiele grup rekonstrukcyjnych oraz osób indywidualnych z różnych krańców Polski. Co prawda rycerze przyjechali na miejsce bitwy już dzień wcześniej i rozstawiwszy średniowieczne namioty, przenocowali w pobliżu miejsca potyczki, natomiast sama inscenizacja rozpoczęła się w niedzielę od polowej Mszy św., podczas której król Władysław Łokietek otrzymał błogosławieństwo z rąk biskupa. Na polu walki naprzeciw siebie stanęli rycerze zakuci w hełmy garnczkowe, szłomy z podwieszanym nosalami i cotaherdie. Potyczkę stoczyli zarówno rycerze piesi jak i konni. Wśród nich uwijały się damy, które swym rycerzom, tradycyjnie już podczas takich inscenizacji, podawały wodę do picia.

Inscenizacja pod Płowcami jest nawiązaniem do bitwy, która odbyła się w tym miejscu w 27 września 1331 roku i choć nierozstrzygnięta, przyczyniła się wówczas do odbudowania morale wojsk polskich i wycofania się wycofaniu wojsk krzyżackich do własnego państwa. Od tego wydarzenia Krzyżacy zaczęli liczyć się z Polakami na ich terytorium. Sama bitwa miała dwie fazy. Pierwsza okazała się zwycięska dla wojsk polskich, drugą na swą korzyść rozstrzygnęli Krzyżacy. W bitwie udział wzięło 11 tysięcy rycerzy, zginęło wg różnych źródeł od 1500 do 4000 osób w tym 56 braci zakonu krzyżackiego.

Inscenizacja bitwy pod Płowcami jest jedną z największych i najciekawszych organizowanych w naszym województwie, mających duży potencjał rozwojowy. Z roku na rok na widowisko przyjeżdża coraz więcej turystów i miłośników dawnego oręża. Imprezie w tym roku towarzyszył kiermasz rycerski, na którym zakupić można wyroby rękodzielnicze. Obecnie na miejscu bitwy wznosi się pomnik, wzniesiony w 1961 roku.

Galeria
Fot. Krzysztof Wesołowski
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaUrząd Gminy Radziejów
Telefon+48 54 285-36-86, 285-36-87
Emailinfo@ugradziejow.pl
WWWwww.rycerze.naszwloclawek.pl
Adresul. Kościuszki 20/22
Miejscowość88-200 Radziejów
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi