Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
Twórczość ludowa

Artystyczna Grupa Rodzinna „Galeria Skromna”

W tej rodzinie wszyscy żyją na co dzień sztuką i próbują na różne sposoby, przy pomocy różnych technik wyrażać siebie i odmalowywać otaczający ich świat. Wszystko zaczęło się od artystycznej pasji nestorki rodu – Ireny Chełmowskiej. Na co dzień pracująca na kolei w Maksymilianowie – niewielkiej wsi w gminie Osielsko – pani Irena na początku lat 70. zaczęła tworzyć haftowane obrazy. Haftowała od dwunastego roku życia – z czasem jej wyroby zaczęły nabierać coraz większego rozmachu. Od kwiatowych i ludowych motywów na ozdobnych obrusach, serwetach, powłoczkach itp. przeszła do wyszywania całych scen i skomplikowanych kompozycji, które można – jak obraz – powiesić na ścianie.
Swoje prace haftuje na lnianej kanwie, przy użyciu naturalnej muliny. Przygotowany materiał dzieli na niewielkie kwadraty, ołówkiem nanosi szkic przyszłego dzieła i zaczyna wyszywanie. Tematem jej krzyżykowych obrazów jest przyroda i pejzaże rodzinnych Borów Tucholskich (pochodzi z niewielkiej wsi Tuszyn w okolicach Świekatowa), inspiruje ją także kultura ludowa. Część jej prac to haftowane reprodukcje dzieł znanych malarzy, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Pani Irena jest między innymi autorką wyszywanej wersji „Damy z łasiczką” Leonarda da Vinci, a także obrazów Chełmońskiego i Kossaka. Praca nad jednym obrazem potrafi jej zająć kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.
Swoją artystyczną pasją Pani Irena zaraziła swoje córki, a one – swoje dzieci. Małgorzata Łuszpińska specjalizuje się w malarstwie olejnym i akwarelowym. Tematem jej obrazów są m.in. wiejskie pejzaże Borów Tucholskich, stare miasto w Bydgoszczy. Wykonuje także portrety i karykatury. Jej mąż, Krzysztof Łuszpiński, rzeźbi, wykonuje pamiątki i wyroby ludowe, a także projektuje strony internetowe dla członków Artystycznej Grupy Rodzinnej. Córka Państwa Łuszpińskich, Natalia, maluje, a także gra na fortepianie i komponuje, zapewniając oprawę muzyczną organizowanym przez rodzinną grupę wystawom. Druga córka Pani Ireny Chełmowskiej – Marzena Chełmowska-Chruszczewska – również maluje. Pasją zarażają się kolejne pokolenia plastycznie utalentowanej rodziny – do grupy w przyszłości przyłączy się być może kolejna generacja!
Artystyczna Grupa Rodzinna swoje prace prezentowała m.in. w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy, a także w domach kultury, świetlicach, galeriach w całym województwie. Wyszywane obrazy Pani Ireny pokazywane były na wystawie w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa i w Muzeum Borów Tucholskich. Artyści należą również do Amatorskiej Grupy Kolejarzy Artystów „Kameleon”, której są współzałożycielami.
 

Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaMałgorzata Łuszpińska
Telefon515 338 590
Emailmjluszpinska@o2.pl
WWWwww.galeriaskromna.republika.pl
Miejscowość Maksymilianowo
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi