Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wydarzenia

"Poligon w ogniu" - inscenizacja historyczna

Już po raz drugi Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło” zorganizowało w drugiej połowie sierpnia inscenizację historyczną dotyczącą tajnego, niemieckiego poligonu rakietowego „Heidekraut” w Wierzchucinie. Podczas imprezy wystąpiło trzech prelegentów: Robert Grochowski opowiedział o stanie badań archeologiczno-architektonicznych, Wojciech Mąka przedstawił zarys historii poligonu rakietowego „Heidekraut” na podstawie dostępnych dokumentów z lat 1944-45, a na koniec Przemysław Jarząbek opowiedział o transporcie i procedurze startowej niemieckiej rakiety A4 (V2). Po prelekcjach przyszła kolej na inscenizację, podczas której starły się wojska Wermachtu i żołnierzy Armii Czerwonej. W potyczce udział wzięły trzy grupy rekonstruktorów: Theatrum Historica z Piły, Muzeum Wału Pomorskiego z Wałcza oraz GRH Poland z Bydgoszczy. W ruch poszły Mausery i PPSy. W tym roku w inscenizacji udział wzięły również pojazdy z okresu II wojny światowej. Niemiecki motocykl BMW R-71, samochód osobowo-terenowy, konstrukcji niemieckiej VW typ 82 Kübelwagen a także radziecki lekki samochód pancerny BA-64B.
Organizatorów cieszy niewątpliwie duża frekwencja. W Wierzchucinie pojawili się miłośnicy historii z Bydgoszczy, Inowrocławia, Grudziądza, Świecia czy Chojnic.
W samej inscenizacji, co godne odnotowania, udział wzięły również 4 osoby z Wierzchucina a mieszkańcy tej miejscowości bezinteresownie włączyli się do pomocy przy organizowaniu pola bitwy. Uczestnicy skosztować też mogli pysznej grochówki z kuchni polowej a także zobaczyć, na jednym ze stoisk, różne elementy rakiety V2 wydobyte z terenu poligonu.
Ambicją organizatorów jest by impreza w Wierzchucinie z roku na rok coraz bardziej się rozrastała i przyciągała coraz więcej turystów. 

Galeria
Fot. Maciej Kulesza
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaBartosz Puchowski
Telefon787-351-577
Emailbartnikp@gmail.com
Miejscowość89-512 Wierzchucin
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi