Jest to wystawa monograficzna poświęcona twórczości wybitnych hafciarek kujawskich starszego pokolenia. Na ekspozycji zostaną przedstawione trzy sylwetki twórczyń - Zofii Bieleckiej, Reginy Majchrzak i Ireny Najdek.
Będzie to prezentacja prac hafciarek w kolejnych etapach doskonalenia ich warsztatu, od pierwszych prac po wykonane w ostatnich latach. Pozwoli to na zwrócenie uwagi, jakie zmiany zaszły w kujawskim hafcie współczesnym w porównaniu do okresu, kiedy opierał się on głównie na wzorach zabytkowych. Na przestrzeni czterdziestu lat każda z twórczyń wniosła do miejscowego rękodzieła ludowego swoje własne wzory, udoskonaliła dawne, zachowując przy tym ich tradycyjny charakter.
Współczesne rękodzieło ludowe na Kujawach jest m.in. efektem cierpliwej i dokładnej pracy kobiet, które dziś są znanymi twórczyniami oraz uznanymi przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych i specjalistów w dziedzinie sztuki ludowej hafciarkami. Mają one za sobą bogaty życiorys, sięgający korzeniami czasów, kiedy wyszywanie płóciennych elementów stroju było jeszcze dość powszechne. Taki rodowód był podstawą ich sukcesu. Nie są one odtwórczyniami dawnych haftów, ale wspaniałymi kontynuatorkami i współtwórczyniami kujawskiego rękodzieła w tej dziedzinie, aż po wiek XXI.
Otwarcie poprzedzi premiera filmu dokumentalnego pt. "Kujawskie hafciarki. Tradycja ludowej estetyki".
Ekspozycję będzie można zwiedzać do 2 czerwca 2013r.
Scenariusz i komisariat wystawy - Dorota Kalinowska
Oprawa plastyczna - Magdalena Kolanowska
Wystawa ze zbiorów:
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
oraz prywatnych.
Sponsorem wystawy jest Anwil Grupa Orlen