Aktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieśAktywnawieś: rękodzieło,twórcy ludowi,agroturystyka,kujawsko-pomorska wieś
polub nasz profil na facebook
wydarzenia

"Ło czym babki i dziadki dawni gzubom powiadali"

Projekt pn. "Ło czym babki i dziadki dawni gzubom powiadali – część II" trwał od września 2011r. i polegał na zebraniu zarówno legend, podań, przysłów, wierzeń, dawnych pieśni śpiewanych na terenie Borów Tucholskich jak i gwary oraz wyrażeń borowiackich. Efekt końcowy całego projektu stanowi publikacja, która jest kontynuacją książki wydanej w roku 2005, niemniej obecne wydanie zawiera dwukrotnie więcej treści (łącznie z zapisem nutowym poszczególnych pieśni!). Zanim jednak do wydania książki doszło, koordynatorzy projektu spędzili mnóstwo godzin na odwiedzaniu starszych osób, przekonywaniu ich, że warto ocalić tę cząstkę spuściźny kulturowej dla potomnych, nagrywaniu ich śpiewu a następnie tworzenie zapisu nutowego poszczególnych pieśni. Benedyktyńska praca opłaciła się ponieważ jej owoc, publikacja, została entuzjastycznie przyjęta podczas promocji książki, na którą przyszło blisko 150 osób. Wśród nich znalazła się prof. Maria Pająkowska-Kensik z UKW w Bydgoszczy, która napisała wstęp do publikacji. Koordynatorką projektu była Maria Jagła-Bonk.

Podczas promocji rozstrzygnięty został konkurs na plastyczne odwzorowanie legendarnej postaci "Borowej Ciotki". Wystąpiły równiez dzieci z Przedszkola Gminnego w Cekcynie z "gadkami borowiackimi" oraz pieśnią i tańcem. Również uczniowei szkoły podstawowej w Iwcu przygotowali z tej okazji specjalny program artystyczny. Swoje wyroby, rzeźbione w drewnie ptaszki oraz haft borowiacki, prezentowali państwo Genowefa i Józef Bonk z Tucholi. Na koniec na wszystkich czekał borowiacki poczęstunek.

Projekt dofinansowano z Programu "Działaj Lokalnie VII" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową w Cekcynie - Towarzystwo Miłośników Ziemi Cekcyńskiej.

Galeria
Fot. Janina Jagła/Bartosz Puchowski
Dane kontaktowe
Osoba kontaktowaJan Bonk
Telefon+48 52 33-64-161
Emailjanbonk1@wp.pl
WWWwww.stowarzyszenieswiatlo.org.pl
AdresKwiatowa 17
Miejscowość89-511 Cekcyn
Lokalizacja


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie
Stronę internetową dofinansowano ze środków Unii Europejskiej, w ramach pomocy technicznej PROW 2007-2013, z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Instytucja odpowiedzialna za treść – Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi